Çin ile Tayvan arasında ki sorun nedir? Gerilim tırmanıyor, savaş iddiaları gündeme bomba gibi düştü!

Ulusal basına bomba gibi düşen gelişmeler arasında yer alan Çin - Tayvan krizi tırmanmaya devam ediyor. Çin ile Tayvan arasında ki sorun nedir? Gerilim tırmanıyor, savaş iddiaları gündeme bomba gibi düştü!

Çin ile Tayvan arasında ki sorun nedir? Gerilim tırmanıyor, savaş iddiaları gündeme bomba gibi düştü!

Çin ile Tayvan arasında ki sorun nedir? Gerilim tırmanıyor, savaş iddiaları gündeme bomba gibi düştü! Ulusal basına bomba gibi düşen gelişmeler arasında yer alan Çin - Tayvan krizi tırmanmaya devam ediyor. Çin tarafından sürekli olarak Tayvan bölgesine ateşli saldırılar gerçekleştirilirken 2025 yılına kadar savaş geriliminin yükselmesi beklendiği iddia edilmişti. Dün gece saatlerinde tekrar iki ülke arasında ki gerilim yükselmeye devam ederken vatandaşlar neden gerilimin tırmandığı ve iki ülke arasında ki sorunun ne olduğunu araştırmaya başladı. İşte detaylar!

ÇİN TAYVAN GERİLİMİ

1895 yılında Japonya ile Çin arasında gerçekleşen savaş sonrasında Çin'in kaybetmesi ile birlikte Tayvan Adası'nın hakimiyeti Japonya'ya geçmiştir. 2. Dünya savaşında ise yenilen Japonya, Tayvan'ı Çin'e geri iade etmek zorunda kalırken bu savaş sırasında ise Çin'de ye ralan Komünist ve Milliyetçi partiler arasında iç savaşı 1949'da Komünist Parti yanlıları kazanmış ve Çin'de iktidarda olan Milliyetçi parti 1949'da gerçekleşen devrim ile birlikte Komünist Parti'ye iktidarı devretmiştir.

Komünist Parti'nin Çin Halk Cumhuriyeti'ni ilan etmesi sonrasında ise Tayvan'a geçen Milliyetçi partililer, adada 1912 yılında kurulmuş olan Çin Cumhuriyeti'nin devam ettiğini açıklamıştır. Çin'i terk eden Kuomintang mensupları Tayvan'ı kurmuş fakat Pekin Hükümeti ise Tayvan'ı kendi yönetimi altında bir eyalet olarak görmeye ve topraklar üzerinde hak iddiasında bulunmaya devam etmiştir. Bu yaşanan gelişmeler sonrasında ise Çin - Tayvan ilişkileri gelişememiştir.

23 milyonu geçkin nüfusun %98’ini Çinliler oluşturmaktadır. Bu Çinliler eski Kıta Çin’den gelen bir gruptan oluşmaktadır.

Dün iki ülke arasında ki gerilim tekrar tırmanmaya devam ederken Tayvan'ın ülke genelinde savaşa hazırlandığı bilgisi ulaştı. Buna göre ise ülke genelinde savaş hazırlıkları başlarken vatandaşlar için ise sığınaklar, gıda yardımları şimdiden başladı. Çin tarafında da hazırlıkların olduğu öne sürülürken iki ülke arasında ki mesafenin ise 150 km olduğu belirtildi.