Çiğ Süte Gelen Zam Süt Ürünlerine de Yansıdı

Çiğ sütün litre fiyatına geçtiğimiz mayıs ayında zam yapılmıştı. Yapılan zam süt ürünlerinin etiket fiyatlarına yansımaya başladı. Süt ürünlerine ne kadar zam geldi?

Çiğ Süte Gelen Zam Süt Ürünlerine de Yansıdı

Ulusal Süt Konseyi (USK) tarafından çiğ süt fiyatı 15 Mayıs 2022'de 7,50 TL olarak belirlendi. Çiğ süte yapılan zammın ardından zamlı süt ürünleri de raflarda yer almaya başladı. Süt, ayran, yoğurt gibi pastörize ürünlere zamlar hemen yansırken olgunlaştırılmış peynir grubuna da yansımaya başladı. Süt ürünlerinde zamlı fiyatlar markaya göre değişiyor. Ortalama olarak %40'a varan artışlar yaşandı. Özel markalı ürünlerde ise fiyat artışı ortalama %18,5 olarak etikete yansıyacak.

Dünya'nın haberine göre Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Denetleme Kurulu Üyesi Hakan Kazancıgil, peynir grubunun etiketlerine zamların yeni yansımaya başladığını söyledi. Kazancıgil açıklamasında "Klasik peynir ve eski kaşar ürünlere zincir marketlerde yaklaşık 2 ay sonra zamlı olarak yansır. Burada fiyatın geç yansıması eski süt fiyatından alınmış olmasından kaynaklanıyor. Bunlarda bile artık süreler bir aya düşürülmüş durumda. 15 Haziran'dan sonra hemen hemen bütün eski ürünler bitmiş olur ve yeni fiyatlar yansımaya başlayacak" ifadelerini kullandı.

Çiğ Süte Gelen Zam Süt Ürünlerine de Yansıdı

Fiyatların artmasının ardından tonaj satışlarda düşüş başladığını söyleyen Kazancıgil, süt üreticilerinin yem baskısı, sanayicilerin de enerji maliyeti baskısına maruz kaldığını doğalgaz ve elektriğe gele zamların süt ürünlerinin fiyatlarını da etkilediğini, zamların en son tüketiciye yansıdığını, elektriğe yapılan son zamanda önce klasik peynir üretimi yapan üreticinin 50 lira enerji maliyeti olduğunu, boş tenekenin fiyatının da 50 liraya çıktığını, enerji ve ambalaj maliyetiyle 100 lirayı bulduğunu söyledi.

SONRAKİ HABER