CHP Milletvekili Candan Yücer: Çiftçilerimizin kaybı devletimiz tarafından karşılansın

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer bugün açıklamalarda bulundu. Trakya bölgesinde ayçiçek tarlalarına zarar veren çayır tırtılı istilaları sebebiyle çiftçilerin uğradıkları zararların devletimiz tarafından karşılanması yönünde ifadelerde bulundu.

CHP Milletvekili Candan Yücer: Çiftçilerimizin kaybı devletimiz tarafından karşılansın

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer bugün açıklamalarda bulundu. Trakya bölgesinde ayçiçek tarlalarına zarar veren çayır tırtılı istilaları sebebiyle çiftçilerin uğradıkları zararların devletimiz tarafından karşılanması yönünde ifadelerde bulundu. Ayçiçek tarlalarının ciddi boyutta zarara uğradıklarını ve çiftçilerin ceplerine olumsuz yansıdığını belirterek kendi imkanlarıyla ilaçlama çalışmaları yaptıklarını fakat üreticileri zora soktuğu için kaybı devletimiz tarafından karşılanmasını belirtti.

Trakya bölgesinde ayçiçek tarlalarında etkili olan çayır tırtılı istilası sebebiyle yüzlerce üreticinin bu yılki hasatlarında büyük kayıp yaşanıyor. Çiftçiler zararlarını giderek bilmek ve bir nebze de olsa üretim kaleminde yüksek kayıp yaşamamak adına ilaçlama işlemlerinde hızlı ve planlı ilerlese de istila sebebiyle çiftçilerin ciddi oranda zarara uğradığı açıklandı. Yaşanılan kaybı devletimiz tarafından karşılanması üreticileri gelecek sene ümitlendirecek ve tekrardan ekim yapabilecektir. Eğer devletimiz tarafından ayçiçek üreticilerine destek olunmaz ve baş başa kaldıkları zarar karşılanmaz ise çiftçiler gelecek sene ekim koşullarını değiştirebilir. Böyle olduğu vakit Türkiye'de yemeklik yağ sektöründe ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliriz.

CHP'li Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer'in Trakya bölgesinde çiftçilerin yaşadıkları istila hakkında açıklamaları, ''Tüm Trakya’da üreticimizi zora sokan çayır tırtılına karşı çok hızlı, planlı ve etkili bir mücadele yapılması gerekmektedir. Çayır tırtılı nedeniyle zora düşen, zararı olan çiftçilerimizin kaybı devletimizin tarafından karşılansın. Karşılansın ki bu çiftçiler önümüzdeki dönem yeniden üretebilsinler.'' diyerek devletimizin üreticilerin yanında olması yönünde çağrı da bulundu.

Candan Yüceer, ''Geri dönülmez zararlar veriyor ve verimi büyük oranda düşürüyor. Tüm Trakya’da üreticimizi zora sokan çayır tırtılına karşı çok hızlı, planlı ve etkili bir mücadele yapılması gerekmektedir. Çayır tırtılı ile mücadele ederken tam da tozlanma zamanında çalışan arıları da dikkate almak gerekiyor. Bilinçsiz ilaçlama arıların ölümüne yol açabilir. Buna karşın arıları öldürmeyen ilaçlar dikkate alınmalı ve ilaçlama için arıların çalışmadığı akşam saatleri değerlendirilmelidir.'' tırtıl istilası sebebiyle üreticilerin plansız ilaçlama serüveninde arıların ölümüne neden olunduğuna dikkat çekti.