CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık: Üniversite Sınavları Ücretsiz Olmalı!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, ÖSYM sınavlarına geç başvuru gününde başvuru yapan adaylardan sınav ücretinin fazla alınmasına tepki gösterdi ve bu uygulamanın geri alınmasını talep etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karabıyık: Üniversite Sınavları Ücretsiz Olmalı!

ÖSYM tarafından yapılan sınavlar için belirlenen sınav başvuru ücretleri geç başvurularda değişiyor. ÖSYM sınav takviminde yer alan tarihlere göre normal başvuru sürecinde başvuru yapan adaylar, o sınav için belirlenen ücreti ödeyerek başvurularını tamamlayabiliyor. Başvuru sürecini çeşitli nedenlerden dolayı kaçırılan adaylar için belirlenen geç başvuru günlerinde ise sınav ücretinin %50 fazlası yatırılıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, ÖSYM'nin sınavlar için geç başvuru gününe, sınav ücretinin %50 daha fazla yatırılması uygulamasının kaldırılmasını istedi. Yazılı açıklama yapan Karabıyık, öğrenci yararı ve ekonomik koşullarının dikkate alınmadığını ifade ederek belki sınav ücretini borçla denkleştiren ailelerin çocukları olduğunu ve bu durumun onları zor duruma soktuğunu belirtti.

Haber

ÜNİVERSİTE OKUMAK HER GENCİN ANAYASAL HAKKI

YKS'ye girecek birçok öğrencinin sınav başvuru ücretini ödeyemeyecek durumda olduğunu vurgulayan Karabıyık, başvuru yapıp da sınav ücretini yatıramayan öğrenciler için geç başvuru gününde sınav ücretinin normalinde fazla alınmasının gençlerin umut ve ideallerini yıkmak olduğunu ifade etti. Bu uygulamanın geri alınması gerektiğini, hatta sınava giriş ücretinin de kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

SONRAKİ HABER