Cep Harçlığınız İŞKUR'dan! 15 Yaşından Büyük Herkese Günlük 180 TL Ödeniyor

İŞKUR 15-60 yaş aralığındaki herkese günlük 180 liraya kadar cep harçlığı veriyor. Başvuru yapıp da katılım yapanlara nakit ödeniyor. Her ilde uygulanıyor.

Cep Harçlığınız İŞKUR'dan! 15 Yaşından Büyük Herkese Günlük 180 TL Ödeniyor

İŞKUR 15-60 yaş arasında olan ve katılım gösteren herkese günlük 180 liraya kadar cep harçlığı veriyor. Her ay hem maaş imkanı sağlanırken hem de iş eğitimi veriliyor. Ödemelerden faydalanmak için İŞKUR işbaşı eğitim programlarına kaydolmak gerekiyor. %70 katılım şartına uyanlar ödeme yapılıyor. Ödenen miktar, statüye göre farklılık gösteriyor.

CEP HARÇLIĞINIZ İŞKUR'DAN

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından organize edilen kurslar ile ilk kez işe gireceklerin sorunlarının ortadan kaldırılması hedefleniyor. mesleki eğitim kursu, işbaşı eğitim programı, girişimcilik eğitimi gibi imkanlar sunuluyor. Eğitim giderleri İŞKUR tarafından karşılanıyor ve istihdam garantisi veriliyor.

81 İLDEN KATILIMCI KABUL EDİLİYOR

İŞKUR sadece gençlere değil iş arayan tüm vatandaşlara bazı imkanlar sağlıyor. Kurslara katılmak için İŞKUR'a kayıtlı işsiz olmak ve 15 yaşını tamamlamış olmak gerekiyor. Mesleğin gerektirdiği özel şartları taşımak, emekli olmamak da aranılan diğer şartlar arasında yer alıyor.

İŞKUR programlarına katılmak isteyen adaylar, 81 ilde bulunan Çalışma ve İş Kurumu il müdürlükleri ile Hizmet Merkezleri’ne direkt olarak müracaat edebiliyorlar.

Cep Harçlığınız İŞKUR'dan! 15 Yaşından Büyük Herkese Günlük 180 TL Ödeniyor

İŞKUR'UN GÜNLÜK ÖDEME MİKTARLARI

163.59 TL: İş arayan statüsündeki katılımcılara, 122.69 TL: Öğrencilere, 81.80 TL: İşsizlik ödeneği alanlara, 106 TL: Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanlara, 64 TL: Geleneksel mesleklerde mesleki eğitim kurslarına gidenlere ödeniyor.

Bunun yanı sıra 49 TL: İstihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarına katılanlara, 179.95 TL: Geleceğin mesleklerinde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılanlara, 400 TL (aylık): Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için bakım desteği olarak ödeniyor.

Kurslara katılım sağlayanların GSS primleri ile iş kazası, meslek hastalığı sigorta primleri de İŞKUR tarafından ödeniyor.