Canlı haber yayınında EYT'de en uygun formül açıklaması! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yeni yasa tarihini de ilan etti

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin 2023 EYT Yasasıyla kimlerin emekli olacağına, emeklilik formüllerinin ne olacağını, kimlerin nasıl kaç yaşında nasıl emekli olabileceklerine ilişkin katıldığı canlı haber yanında açıklamalarda bulundu.

Canlı haber yayınında EYT'de en uygun formül açıklaması! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yeni yasa tarihini de ilan etti

2023 EYT ile Emeklilik Yasası için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin son dakika açıklamalarında bulundu. EYT Yasası ile ilgili nasıl bir yol haritası izleneceğini ilan eden Bakan Bilgin yasanın detayları hakkında bilgi verdi. Kimlerin nasıl emekli olacağı hakkında da konuşan Bakan Bilgin'in konuşmasının satır başları haberimizde.

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'DEN EYT YASASI AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, A Haber Canlı Yayınına katıldı. Haber programında EYT Yasasının detayları hakkında bilig veren Bakan Bilgin, Çalışma Bakanlığı'nın nasıl bir yol izleyeceğini açıkladı.

Bakan Bilgin EYT Yasası için bir çalışma grubu oluşturduklarını söyledi. Bu grupta Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığı'nın ortaklaşa çalışmalar gerçekleştirdiğini ifade etti.

EYT'lilerin nasıl emekli olabileceğine ilişkin çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Bilgin "Bakanlık bünyesinde bir çalışma grubu oluşturduk. Bu çalışma grubu bu formül üzerinde çalışıyor. En uygun formülü uygulamaya sokma niyetindeyiz." ifadelerini kullandı.

Canlı haber yayınında EYT'de en uygun formül açıklaması! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yeni yasa tarihini de ilan etti

EYT İLE EMEKLİLİKTE FORMÜL AÇIKLAMASI

Bakanlığın emeklilik formüllerine ilişkin de konuşan ve Bakan Bilgin çeşitli seçeneklerin masada olduğunu söyledi. Emeklilik için uygulamaya girecek olan formülün maaliyetinin çok önemli olduğunu aktaran Bakan Bilgin "Bir sayı ve içerik veremem ama çok sayıda formül var. Alternatifler var. Bu alternatifler üzerinden çalışmalarımızı yapacağız. İşin bir mali boyutu var. Çalışmamız bir noktaya geldiğinde Hazine ve Maliye Bakanlığı da çalışmamıza katılacak. Onların da bu formüller üzerinde hesaplamalar yapmasını bekleyeceğiz. O formüllerin her birinin ayrı maliyet hesabı yapıldığında Cumhurbaşkanımıza sunacağız." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yasanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulmasının ardından kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verileceğini söyledi.

SENDİKALAR EYT İÇİN ÇAĞRILACAK

EYT yasası için bir diğer adımın ise sendikaların çağrılması olarak açıklayan Bilgin "Çalışmayı tamamlayıp sendikaların da taleplerini alacağız" dedi.

EYT YASASI İÇİN YENİ BİR TARİH AÇIKLADI

Vedat Bilgin, A Haber canlı yayınında ayrıca EYT Yasası için yeni bir tarih açıkladı. Düzenleme üzerinde devam eden çalışmalara göre sürecin şekilleneceğini vurgulayan Bakan Bilgin "Yıl sonuna kadar Meclis'e sunamazsak, en geç Ocak ayında bu düzenlemenin Meclis'e sunacağız" açıklamasında bulundu.