Cami personellerine seviye tespit sınavı kararı: Sınav ne zaman uygulanacak?

Geçtiğimiz dönem içerisinde Diyanet İşleri Başkanlığı Sınav Yönetmeliği gereğince, cami görevlilerini yakından ilgilendiren seviye tespit sınavı kararı alınmıştı. Bunun üzerine ortaya çıkan bu sınavın hukuka uygun olup olmadığı tartışmaları, ilgili kurumların açıklamaları sonrasında bir karara bağlandı. İşte cami görevlilerine uygulanacağı söylenen seviye tespit sınavı haberinin ayrıntıları…

Cami personellerine seviye tespit sınavı kararı: Sınav ne zaman uygulanacak?

Diyanet İşleri Başkanlığının yeni dönem ile birlikte cami görevlilerinin girdikleri sınav ile ilgili olarak yapmış olduğu düzenleme, birçok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Konu ile ilgili hala tartışmalar sürüyor olmasına rağmen, Danıştay kararı ile sınav konusu kapanmış oldu. Danıştay konuya ilişkin hükmünü verdi.

Cami Görevlilerine Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı Düzenlemesi!

Diyanet İşleri Başkanlığı cami görevlilerinin mesleki bilgileri ile ilgili düzenlenen sınavlarda çeşitli düzenlemelere gitti. İlgili kurumun sınav yönetmeliğinde yer alan 5. Maddesi şu şekilde düzenlendi: “görev veya görev yerlerini değiştirmek için açılan sınavlara katılmak isteyen cami görevlileri, kariyer unvanlar için yapılacak sınavlara katılmak isteyen personel ile yurt dışı, hac ve umre hizmetlerinde görevlendirilmek için Başkanlıkça yapılacak sınavlara katılacakların, Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavına (MBSTS) girmeleri ve Başkanlıkça belirlenen puanı almaları şarttır.”

Sendika Kararı Danıştay’a Taşıdı!

Diyanet İşleri Başkanlığının Sınav Yönetmeliğinde yer alan 5. Maddenin düzenlenmesinden sonra, yetkili sendika konu ile ilgili düzenlemeyi doğru bulmadı. Bunun üzerine kararın değiştirilmesi için Danıştay’a başvuran sendikanın başvurusu geri çevrildi. Danıştay, sınav yönetmeliğinde yer alan maddenin değiştirilmesinin hukuka aykırı olmadığını belirtti.

Üç Üyeden Oy Şerhi!

Danıştay’a taşınan, cami görevlileri seviye tespit sınavı düzenlemesi, 3 üyeden oy şerhi aldı. 3. Üye konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: “cami görevlilerine uygulanacak olan sınavın hangi konulardan oluşacağı, başarı puanının kaç puan olacağı, görev veya görev yerini değiştirmek isteyen personel ile kariyer unvanları için yapılacak sınavlara katılmak isteyen personel ve hac ve umre hizmetlerinde görevlendirilecek personel için söz konusu sınavdan kaç puan alınması gerektiği gibi hususlara ilişkin olarak objektif kriterlere yer verilmediği" eleştirisi yapmıştır.