Çalışan Milyonlarca Vatandaşa Avans Ödenecek! Hesaplara Yatırılıyor

Okulların tatil olmasının ardından yıllık izin telaşı da başladı. Pek çok çalışan yıllık izin ile avans hakkı da olduğunu bilmiyor. Tüm çalışanlara avans ödeme zorunluluğu bulunuyor. İşte detaylar.

Çalışan Milyonlarca Vatandaşa Avans Ödenecek! Hesaplara Yatırılıyor

Geçtiğimiz hafta okulların yaz tatiline girmesinin ardından çalışanların da ailecek vakit geçirmek ve tatil yapmak için yıllık izin planları başladı. Yıllık izin hakkı için son iş yerinde en az 1 yıl çalışmış olmak gerekiyor. Yıllık izin süresi de toplam çalışılan süreye göre değişiyor.

HANGİ ÇALIŞAN KAÇ GÜN YILLIK İZİN KULLANABİLİYOR?

Bir yıldan 5 yıla kadar çalışanlar 14 gün, 5 yıldan fazla 15 yıldan az çalışanlar 20 gün, 15 yıl ve daha fazla çalışanlar da 26 gün yıllık izin kullanabiliyor. Yıllık izin bu sürelerin altında olamıyor. Toplu sözleşme ya da iş sözleşmesi ile işveren-işçi arasında yapılacak sözleşme ile yıllık izin süreleri artırılabiliyor. 18 yaşından küçük ve 50 yaşından büyük çalışanlar için de yıllık izin 20 günde az olmuyor. Yer altında çalışan işçilerin yıllık izin sürelerine 4'er gün ilave yapılabiliyor.

Çalışan Milyonlarca Vatandaşa Avans Ödenecek! Hesaplara Yatırılıyor

YILLIK İZİN SÜRESİ BÖLÜNEBİLİR Mİ?

Yıllık izin mevzuata göre işveren tarafından bölünemiyor. İşverenin izni sürekli vermesi gerekiyor. Tarafların anlaşması durumunda yıllık izin bölünerek kullanılabiliyor. İzin bölünse dahi iznin bir bölümü en az 10 gün olabiliyor. Yıl içinde alınan diğer ücretli-ücretsiz izinler, dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izinden düşülemiyor.

YILLIK İZİNDE AVANS DETAYI

Yönetmelik gereğince işveren, yıllık izin kullanan çalışana izin dönemine ait ücreti ödemek durumunda. Ödenmesi bu döneme denk gelen diğer ücretlerinden izin başlamadan önce peşin olarak ya da avans olarak ödenmesi zorunlu.

SONRAKİ HABER