Bulaşık yıkarken bu hatayı yapmayın! 2 damlası bile bulaşıklara kimyasal yayıyor!

Bulaşık yıkarken hem daha temiz hem de daha hijyenik olması için yaptığımız bazı davranışlar, fark etmeden zarar saçmaktadır. İşte mutfakta yapılan bazı temizlik yanlışları...

Bulaşık yıkarken bu hatayı yapmayın! 2 damlası bile bulaşıklara kimyasal yayıyor!

Pek çok kişinin temizlik esnasında en çok kullandığı temizlik malzemelerinin başında çamaşır suyu gelmektedir. Çamaşır suyu özellikle banyo ve tuvaletlerin temizliğinde kullanıldığı gibi, mutfakta da bulaşıkların temizlenmesi ve güzel kokması için de kullanılır. Bu nedenle de elde yıkanan bulaşıklarara da bulaşık makinesinde yıkanan bulaşıklara da sık sık çamaşır suyu dökülebilmektedir. Durum bu şekilde iken, öğrenilen bilgiye göre bu kullanım pek de doğru değildir.

Bulaşık yıkarken bu hatayı yapmayın! 2 damlası bile bulaşıklara kimyasal yayıyor! - Resim : 1

ÇAMAŞIR SUYU ZARAR SAÇIYOR!

Çamaşır suyunun zararları elbette herkes tarafından bilinmektedir. Özellikle çıplak elle çamaşır suyuna temas etmek son derece zararlıdır. Oldukça suya benzer yapıda bir renginin ve şeklinin olması ile de evlerde genellikle çocukların ve hayvanların ulaşamayacağı yerlerde bulunması konusunda yetkililer tarafından uyarı yapılmaktadır.

Vücuda teması halinde verdiği zararların yanı sıra bulaşık yıkarken de hem daha temiz olması hem de daha güzekl kokması içi çamaşır suyu kullanılmaktadır. Özellikle de yumurta, et, tavuk ve balık gibi yiyecekler tükettikten sonra tabak ve bardaklardan kokunun çıkması için mutlaka çamaşır suyu kullanırız.

Fakat yetkililer tarafından yapılan açıklama ile birlikte bu kullanımın da oldukça zararlı olduğu açıklandı. Her ne kadar ben çamaşır suyu olmadan bulaşık yıkamam diyen vatandaşlar olsa da zararlı uzmanlar tarafından vatandaşlara aktarıldı. Pek çok kişinin istemeyerek de olsa sürekli bu hatayı yapması ile birlikte vatandaşlardan sık sık uyarılar gelmeye başladı.

BULAŞIK YIKARKEN SAKIN BU HATAYI YAPMAYIN!

Elde yıkanan bulaşıklarda kullanılan çamaşır suyunun verdiği zararlar herkes tarafından bilinmektedir. Fakat çamaşır makinesinde kullanımındaki zararları pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Bulaşıklar elde yıkanmadığı için zararları gözle görülmese bile verdiği zararlar birebir aynı şekildedir.

2 damla çamaşır suyunun bile suda çözünmesi son derece zor olduğu için 30 litre suda bile çamaşır suyunun çözünmediği ortaya çıktı. Bu nedenle de hem çamaşır makinenize hem de o tabak ve bardakları yeniden kullandığınızda sizlere verdiği zararlar nedeniyle uzmanlar bu konu ile ilgili açıklama yaptı.

Bulaşık yıkarken bu hatayı yapmayın! 2 damlası bile bulaşıklara kimyasal yayıyor! - Resim : 2

Bulaşık makinesinde yalnızca bunun için geliştirilen tablet ve sıvı deterjanların yeterli olduğu belirtilerek çamaşır suyu kullanılmaması gerektiği öğrenildi.