Bulaşık makinesi yalnızca kendini temizleyemiyor! Zamanla kötü kokan bulaşık makinesini temizlenin pratik yolları

Zamanla kalıntılar nedeniyle kirlenen ve kötü kokan bulaşık makinelerini eskisinden daha iyi bir hale getirmek mümkün! İşte bulaşık makinesi temizliği yapmanın püf noktaları...

Bulaşık makinesi yalnızca kendini temizleyemiyor! Zamanla kötü kokan bulaşık makinesini temizlenin pratik yolları

Evimizde en çok kullandığımız beyaz eşyalardan biri olan bulaşık makineleri, zaman içinde kötü kokular yayarak, bulaşıkların tam anlamıyla temizlenmemesine neden olmaktadır. Bu nedenle de bulaşık makinelerinin tabak ve mutlak gibi eşyaları temizlediği gibi bizim de bulaşık makinelerini temizlememiz gerekmektedir. Peki bulaşık makinelerinin temizliği nasıl yapılır? İşte detaylar...

BULAŞIK MAKİNESİ NASIL TEMİZLENİR?

Bulaşık makinesi yalnızca kendini temizleyemiyor! Zamanla kötü kokan bulaşık makinesini temizlenin pratik yolları - Resim : 1

Makineden zaman içinde kötü kokular gelmesinin nedeni muhtemelen makinenin filtresinde biriken yemek kalıntılarıdır. Bu nedenle de kötü kokuyu gidermek ve makinenin eskisi gibi çalışmasını sağmak için bulaşık makinesinin içini temizlemek gerekmektedir. Bulaşık makinesinin içini hem makineye zarar vermeden hem de son derece pratik bir şekilde temizlemek için ise şu adımlar izlenebilir;

  • Öncelikle bulaşık makinesinde filtreyi yerinden doğru bir şekilde çıkarınız. Bu esnada bulaşık makinesinin fişinin prizde olmadığını iyice kontrol ediniz.
  • Ardından filtreyi yalnızca bulaşık deterjanı ile temizleyin. Bulaşık deterjanı haricinde diğer maddeler bulaşık makinesine oldukça zarar verebilmektedir. Bunun nedeni ise o malzemelerin normalden fazla köpürmesidir.
  • Ardından filtre temizlendikten sonra bir yağ sökücü ile bulaşık makinesinin içi güzelce silinmelidir. Temiz bir bez yardımı ile silinen bulaşık makinesinin içinde bulunan tüm kalıntı yağların temizlendiğine dikkat ettin.
  • Bulaşık makinesinin içi de silindikten sonra yıkanan filtreyi güzel bir şekilde yerine 'tık' sesi geldiğinden emin olacak şekilde yerleştirin.
  • Son olarak makinenin içi boş iken kendi bulaşık makinelerine özel deterjanı ile 65 dereceden yukarıda çalıştırın. Bu şekilde makinede kokudan eser kalmayarak, makinenin eskisinden daha da iyi çalışması sağlanmaktadır.

Bu temizliği bir rutin haline getirmek bulaşık makinelerinizin zaman içinde kirlenmemesine ve bulaşıklarınızın her zaman daha temizlenmiş bir şekilde çıkmasına neden olmaktadır. Bulaşık makinenizin kötü kokmaması ve kısa zamanda bozulmaması için makine temizliği yapabilirsiniz.