Bugün İtibariyle Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? Halkbank, Ziraat, Vakıfbank Güncel Kredi Oranları Ne?

TCMB'nin yılın son faiz toplantısı kararı sonrasında kredi faizlerinin ne olacağı merak ediliyor. İşte güncel kredi faiz oranları…

Bugün İtibariyle Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek Mi? Halkbank, Ziraat, Vakıfbank Güncel Kredi Oranları Ne?

Bankaların kredi faizleri oranları, 16 Aralık Perşembe günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılacak 2021 yılının son toplantısı sonrasından yeniden değişecek. Özellikle faiz indirimi sonrasında kamu bankalarının kredi faiz indirimine gitmelerinin ardından yeni kararla birlikte nasıl bir yol izleneceği merak ediliyor.

Merkez Bankası Kararı Bekleniyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Banaksı (TCMB), yarın 2021 yılının son Para Politikası (PPK) toplantısını da gerçekleştirerek piyasalara yeniden yön verecek. Dolar kurunun karar haftasında 14 lira seviyesinin üzerine çıkmasının ardından faiz indiriminin hala gelip gelmeyeceği sorusu ise gündemde ilk sırada yerini alıyor. 100 baz puan indirim sonrasında MB tarafından yüzde 15’e çekilen politika faizleri, bankaların kredi faiz indirimine gitmesinin de önünü açmıştı. 16 Aralık 2021 saat 14.00’da yapılacak toplantı sonrasında gelecek kararlar bankalar ve piyasalar tarafından yakından takip edilecek.

Ziraat Bankası Faiz Oranları

Türkiye’nin en köklü kamu bankalarından Ziraat Bankası, taşıt ve konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmesinin ardından birçok kişinin araç – ev satın alımlarında cazip oranlardan yararlanmasını sağlamıştı. Merkez’den yeni bir indirim gelmesi halinde ise kredi faizlerinde yeni bir indirim dalgası gelebilir.

Ziraat Bankası’nın güncel konut ve taşıt kredisi faiz oranları şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranı: Yüzde 1,61
  • Ziraat Bankası Konut Kredisi Faiz Oranı: Yüzde 1,20 – 29

Vakıfbank Kredi Faiz Oranları

Vakıfbank kredi faiz oranları da avantajlarıyla devam ediyor. Önümüzdeki dönemde yeniden bir faiz indirimi söz konusu olması halinde bu oranlarda değişebilir. Buna göre Vakıfbank tarafından sunulan ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinde faiz oranları şu şekildedir:

  • Vakıfbank Konut Kredisi Faiz Oranları: Yüzde 1,20
  • Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları: Yüzde 1,55
  • Vakıfbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları: Yüzde 1,50

Halkbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Halkbank tarafından sağlanan ihtiyaç kredisi kampanyaları kapsamında düşük faiz oranları uygulanmaya devam ediyor. Buna göre Halkbank’ın güncel ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi faizleri şu şekildedir:

  • Halkbank İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları: Yüzde 1,58
  • Halkbank Konut Kredisi Faiz Oranları: Yüzde 1,20
  • Halkbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları: Yüzde 1,5
SONRAKİ HABER