Buğday Fiyatları Uçtu Una Zam Geldi! Ekmek Fiyatlarını da Etkileyecek

Rusya Ukrayna savaşının etkisiyle un fiyatları arttı. Sanayiciler TMO'dan yapılacak açıklamayı bekliyor. Una gelen zam ekmek fiyatlarını da etkileyecek.

Buğday Fiyatları Uçtu Una Zam Geldi! Ekmek Fiyatlarını da Etkileyecek

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), buğdayı hangi fiyattan ithal edecek sanayiciler merakla bekliyor. İthalat
fiyatlarının belli olması ile ekmek fiyatları da belirlenecek. Savaş nedeniyle ithalat aksamaya devam ederse
ayçiçek yağı fiyatları da artacak.

Rusya Ukrayna savaşının etkisiyle petrol ve buğday fiyatlarındaki artış, un fiyatlarının artmasına neden oldu. Sözcü'nün haberine göre; savaş nedeniyle un fiyatı çuval başına 35 lira ile 50 lira arasında arttı. Marketlerin en az 3 ay anlaşma ile un alması sebebiyle fiyatların marketlere yansımasının 3 ay sonra olması bekleniyor. 3 ay içerisinde artışın devam edecek olması nedeniyle vatandaşa yansıyacak zam birikimli olarak bir anda yansıyacak.

YAĞ FİYATLARI ZAMLANACAK
Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahin Büyükhelvacıgil de açıklama yaparak bitkisel yağda 1-2 aylık stok kaldığını açıkladı. İthalattaki aksamaların devam etmesi durumunda yağ fiyatlarına da zam yapılacağını ifade etti.

EKMEK FİYATLARI DA ETKİLENECEK

Savaş nedeniyle TMO'nun buğdayı daha pahalıya ithal edecek olması, ekmek fiyatlarının da ciddi oranda artması ihtimalini gündeme getirdi. Un sanayicileri ise un fabrikaları ve unlara ucuz fiyatlı buğday ve un temini projesinin askıya alınacak olmasından dolayı endişeli. Uygun fiyatlı buğday satışı yapılamadığı zaman ekmek fiyatlarının 4 -5 liraya kaçar çıkması kaçınılmaz olacak.

GPD Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi, enflasyonun artması nedeniyle insanların sık sık ama küçük
alışverişler yaptığını, Şubat enflasyon rakamlarının bunda çok etkili olduğunu, ekonomik boy olan ürünlerin daha çok tercih edildiğini ve eskiye nazaran artık kasada daha fazla ürün bırakıldığını açıkladı.

SONRAKİ HABER