Bu sene hangi bölümler yükselişte? 2022 yükselişte olan bölümler

YKS sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte puanlarını öğrenen öğrenciler, hangi bölümleri tercih edecekleri konusunda araştırma yapmaya başladı. Peki hangi bölümler yükselişte olacak? Hangi bölümlerin iş olanağı yüksek? İşte detaylar...

Bu sene hangi bölümler yükselişte? 2022 yükselişte olan bölümler

Bugün adaylar tarafından uzun süredir beklenen YKS sınavının sonuçları açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre kimi adaylar istedikleri başarı oranını yakalayamadıklarını bu nedenle de bir sene daha beklemek istediklerini dile getirirken kimi adaylar da aldıkları puanlar ile iyi bir üniversite ve bölümü tercih etmek istediklerini dile getirdi. Bu nedenle de internette sık sık hangi bölümleri tercih edebilecekleri konusunda araştırma yapmaya başladı. Peki hangi bölümler yükselişe geçti? Hangi bölümlerin sıralaması daha yüksek?

Bu sene hangi bölümler yükselişte? 2022 yükselişte olan bölümler - Resim : 1

YÜKSELİŞTE OLAN BÖLÜMLER

  • Hemşirelik: Sayısal alanından alınan Hemşirelik'te en yüksek başarı sıralamasına sahip olan üniversitenin İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa olduğu öğrenildi. Geçtiğimiz senenin başarı sıralaması ise 92,467 olarak sıralamalara konuldu.
  • Yazılım Mühendisliği: Sayısal bölümden alan Yazılım Mühendisliği'nin başarı sıralamasının en yüksek olduğu üniversite Samsun Üniversitesi olarak verildi. Geçen senenin başarı sıralaması ise 92,392 olarak açıklandı.
  • Görsel İletişim Tasarımı: Sözel bölümden alan Görsel İletişim Tasarımının sıralamasının en yüksek olduğu üniversite İstanbul Medeniyet Üniversitesi olarak verildi. Geçen senenin başarı sıralaması ise 60,482 olarak açıklandı.
  • Ebelik: Sayısal bölümden alan Ebelik bölümü en yüksek başarı sıralaması olarak Atatürk Üniversite'sinde yer aldığı açıklandı. Geçen senenin başarı sıralaması ise 223,415 olarak verildi.
  • Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik: TYT puanı ile alan Uygulamalı İngilizce Çevirmenlik bölümünün en yüksek başarı sıralamasının olduğu bölüm Mardin Artuklu Üniversitesi olarak verildi. Geçen senenin başarı sıralaması ise 651,480 olarak açıklandı.
  • Almanca Öğretmenliği: Dil puanı ile alan Almanca Öğretmenliğinin en yüksek puana sahip olduğu üniversite Anadolu Üniversitesi olarak verildi. Geçen senenin başarı sıralaması ise 24,212 olarak açıklandı.
  • Bilgisayar Teknolojisi: TYT puanı ile alan Bilgisayar Teknoloji bölümünün en yüksek başarı sıralamasına sahip olan üniversitesi Ankara Üniversitesi olarak verildi. Geçen senenin başarı oralaması ise 926,944 olarak açıklandı.
  • Yönetim Bilişim Sistemleri: Eşit Ağırlık puan türü ile alan Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün en yüksek başarı sıralamaya sahip olan üniveriste Sakarya Üniversitesi olarak açıklandı. Geçen senenin başarı sıralaması ise 114,889 olarak açıklandı.