Bu Sefer Kazakistan Olayları Kripto Para Piyasasını Etkiledi! Bitcoin Hiç Olmadığı Kadar Sert Çakıldı

Kripto para piyasasında düşüş devam ediyor. Bu sefer FED tutanaklarının ardından Kazakistan olayları Bitcoin fiyatlarını etkiledi.

Bu Sefer Kazakistan Olayları Kripto Para Piyasasını Etkiledi! Bitcoin Hiç Olmadığı Kadar Sert Çakıldı

Kripto para piyasalarında her gün akıllara durgunluk verecek yeni olaylar yaşanmaya devam ediyor. Şimdilerde Bitcoin piyasası son dönemlerin en kötü zamanlarını yaşamaya devam ediyor. Özellikle Kazakistan’da meydana gelen olaylar sonrasında yeni bir kripto para depreminin yaşandığı belirlendi.

Çin Bitcoin madenciliği konusunda büyük yasaklar getirmişti. Bu yasakların ardından Kazakistan Bitcoin madenciliği konusunda önemli bir ülke haline gelmişti. Ancak birkaç gündür ülkede devam eden siyasal protestolar dünden bu yana silahlı çatışma haline gelmesinin ardından Bitcoin madenciliği de büyük zarar gördü.

KAZAKİSTAN’DA BİTCOİN MADENCİLİĞİ DURDU

Kazakistan’da yükselen sesler giderek büyüyen sorunlara neden oldu. Silahlı çatışmalar, halkın sokağa dökülmesi ve hakim olan kaos nedeniyle internet kesintileri yaşanıyor. Ülkede internet kesintisinin yaşanması nedeniyle Bitcoin madenciliği de durdu.

Ülkede hizmet veren dijital para şirketi Foundry konu hakkında açıklamalarda bulundu. Kazakistan’da internet kesintisinin yapılması ve dolayısıyla Bitcoin üretiminin yapılamamasının tüm dünyada Bitcoin üretiminin yüzde 15’lik kısmının son bulduğuna işaret olduğu belirlendi. Bundan sonraki dönemde Bitcoin üretimi yeniden başlasa da hızlı bir şekilde üretime dönmenin pek mümkün olmayacağı belirtildi.

BİTCOİN FİYATLARI SERT ÇAKILDI

Fed tutanaklarının yayınlanması, Mart ayında faiz artırımına gidileceğinin sinyallerinin verilmesi kripto para piyasasını olumsuz etkilemişti. Ardından Kazakistan’da kripto para madenciliğinin son bulmasının ardından birgünde yüzde 2.67 oranında bir düşüş yaşadı. Yeni bir rekor kırarak Bitcoin fiyatları dünden bu güne 41 bin 220 dolar seviyelerine kadar düştü.

Düşüşün devam edip etmeyeceği bilinmezken toparlanma sürecinin biraz süreceği düşünülüyor. Yatırımcılar da bu süreçte kafa karışıklığı yaşamaya devam ediyor.