Brezilya Merkez Bankası'ndan faiz artışı kararı geldi!

Dünyada etkisini gösteren korona virüs pandemisi ve sonrasında Rusya Ukrayna savaşı ile dünyayı derinden etkileyen ekonomik kriz sonrasında ülkeler birer birer faiz arttırmaya başladı. Brezilya Merkez Bankası'ndan faiz artışı kararı geldi!

Brezilya Merkez Bankası'ndan faiz artışı kararı geldi!

Brezilya Merkez Bankası'ndan faiz artışı kararı geldi! Dünyada etkisini gösteren korona virüs pandemisi ve sonrasında Rusya Ukrayna savaşı ile dünyayı derinden etkileyen ekonomik kriz sonrasında ülkeler birer birer faiz arttırmaya başladı. Para birimlerinin değer kaybını önlemek ve yatırım yapılmasını sağlamak amacıyla dünya ülkeleri faiz kararlarını açıklamaya devam ediyor. Buna göre ise Brezilya'dan gelen habere göre hükümet bir faiz artırımına daha gitti.

Elde edilen bilgilere göre Brezilya Merkez Bankası politika faiz oranını 50 baz puan yükseltti. Eylül ayında gerçekleştirilecek toplantıda da faiz arttırımına devam edileceğinin sinyallerini veren Brezilya Merkez Bankası'nın aldığı karar dünya gündemine girdi.

Brezilya Merkez Bankası'nın Copom olarak bilinen para politikası kurulu, bugün yaptığı açıklama ile birlikte faiz oranını yüzde 13,25'den yüzde 13,75'e çıkaran kararı onayladı. COPOM, son 12 toplantı kararında toplamda 1175 baz puan faiz arttırmış oldu.

BREZİLYA'NIN ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 4,25

Merkez Bankası 2017 yılından itibaren ülke genelinde en yüksek faiz oranının uygulanmasının kararını onayladı. Reuters tarafından yapılan ankete katılan 23 ekonomist faiz oranlarının 50 baz puan arttırımasını beklerken düşündükleri gibi de oldu. Brezilya'da Haziran ayı enflasyon oranı yüzde 11,89 seviyelerinde yer alıyor. COPOM'un enflasyon hedefi ise yüzde 4,25 olarak açıklandı.