Bomba imha uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar?

Bomba imha uzmanı olmak isteyen binlerce kişinin en çok merak ettiği konuların başında maaşları ve nasıl olunabileceği vardır. Peki oldukça ilgi çekici olan bomba imha uzmanlığının maaşı ne kadardır, nasıl bomba imha uzmanı olunabilir?

Bomba imha uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar?

Çoğunlukla dizi ve filmlerde gördüğümü bomba imha uzmanları hakkında internette sık sık araştırmalar yapılmaktadır. Çoğu zaman özendiğimi çoğu zaman da görünce de tedirgin olduğumuz bu meslek hakkında merak edilenler artarken özellikle de polis olmak isteyen gençler polis akademisinde bomba imha üzerine ilerlemek istemektedir. Peki pek çok kişi tarafından merak edilen bu meslek hakkında detaylar nelerdir? Bomba imha uzmanı nedir, nasıl olunur?

BOMBA İMHA UZMANI NEDİR?

Bomba imha uzmanları hakkında gerekli olan tüm bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü kendi resmi internet sitesi üzerinden vermiştir. Tanımı için "Merkez ve taşra teşkilatında, bomba ve şüpheli cisim ile kirli bombalara (KBRN-P) yaklaşma, zararsız hale getirme, imha etme, artıklar üzerinde delil araştırma ve tespitinde teknik olarak hizmet yürütmekle görevlidir." şeklinde açıklama yapan Emniyet Genel Müdürlüğü, görev ve yetkileri hakkında da tanımlamalarda bulundu.

Bomba İmha Uzmanlarının Görevleri

Bomba imha uzmanları şüpheli paket ya da bombalara müdahale etmek ile yükümlüdür. Özellikle dizi ve filmlerde gördüğümüz gibi ne olduğu belli olmayan fakat şüphe yaratan çanta ya da paketler uzmanlar tarafından özel kıyafetler ve profesyonel yöntemler de imha edilmektedir.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ise Bomba imha uzmanlarının görevleri, "Soruşturmacı birimler ve adli makamların yapacakları suç soruşturması sürecinde, delil teşkil edecek olan bombaya ve bomba koyan kişiye ait olduğu değerlendirilen tüm bulguların bilimsel olarak tespiti amacıyla Olay Yeri İnceleme Birimleri ile birlikte bulgu/delil çalışmalarını yürütmektedir." şeklinde açıklanmıştır. Peki Bomba imha uzmanı nasıl olunur?

Bomba imha uzmanı nedir, nasıl olunur, maaşı ne kadar?

BOMBA İMHA UZMANI NASIL OLUNUR?

Bomba imha uzmanları da aslında bakıldığı zaman birer polistir. Polis meslek yüksekoku ya da POMEM'den polis olan kişilere meslek hayatlarında hangi alanda polislik yapmaları konusunda seçenek sunulmaktadır. Biraz da başarı ile birlikte polis olacak kişiler istedikleri gibi tercihlerde bulunabilmektedir. Yani bomba imha uzmanı olmak isteyen kişilerin polislik okuması gerekmektedir.

BOMBA İMHA UZMANI MAAŞLARI

Her çalışanın maaşları aynı olmadığı gibi bomba imha uzmanlarının maaşları da aynı olmamaktadır. Bu nedenle ortalama bir maaş vermek en doğru olandır. Bomba imha uzmanlarının aylık maaşları ise aylık 25.000 TL'den 32.000 TL arasında değişmektedir.