Bitcoin Yeniden Ölüm Kavşağına İlerliyor! Kripto Piyasalarda Sert Düşüş Devam Ediyor!

Düşüş trendinin başlayacağını ifade eden ‘’ölüm kavşağı’’ yorumu Bitcoin için yapılmaya başladı. Piyasalar endişeli…

Bitcoin Yeniden Ölüm Kavşağına İlerliyor! Kripto Piyasalarda Sert Düşüş Devam Ediyor!

Kripto para piyasalarında sert düşüş devam ediyor. Son dönemde kripto para piyasalarına yönelik uygulanan yeni politikalar ve küresel piyasa hareketlilikleri sonrasında rekor sonrası sert düşüşler gelmeye başladı. Bitcoin ise 69 bin dolar gibi rekor bir seviyeden düşüş yaşayarak uzmanlara göre, ölüm kavşağına yaklaşıyor. En son bu trende girdiğinde yüzde 20’den fazla seviyede değer kaybı yaşadığı ifade ediliyor.

Piyasa değeri en büyük kripto varlıklardan biri olan Bitcoin, 50 günlük hareketli ortalamasının 200 ünlük ortalamasını aşağı yönlü kesme eğilimi içinde olduğu aktarıldı. Yeni haftada hareketli bir grafik izleyen Bitcoin, son 2 gündür hafif bir toparlanma eğilimi gösterdi.

Hafta Başında 40 Bin Dolara Geriledi!

Kripto paralarına atası ve piyasa değeri en yüksek ürünü olan Bitcoin, hafta başında 40 bin doların altına sarkarak ciddi bir değer kaybetmişti. Sert düşüş sonrasında yeniden 12 Ocak itibariyle yukarı yönlü hamle yapan Bitcoin, 42 bin dolar üzerine tırmanmayı başardı. Ancak son dönem performansına bakılarak, ‘’Death Cross’’ bölgesine yaklaştığı görülen Bitcoin’in, bir süre daha riskli bir rota takip edeceği düşünülüyor.
En büyük takipçisi Ethereum’da ise benzer bir hareketlilik söz konudur. Hafta ortası itibariyle 3 bin 253 dolar seviyesinden işlem gören Ethereum, düşüş sonrasında son iki günde o da toparlanma eğilimi gösterdi.

Piyasalarda Satış Dalgası Dikkat Çekiyor

Kripto para piyasalarında düşüş etkisinin görülmesinin ardından satış dalgasının görülmesi de dikkat çekti. Sert satışlar sonrasında birçok sabitcoin ise piyasa değerini artırdı. Değeri başka bir varlığa bağlı olan sabitcoinlerin; Binance Coin, Solana, Cardano gibi paraların yüzde 36’ya varan değer kaybına rağmen yükseldiği ifade edildi.

Tether ve USDC’nin son hafta performanslarına bakılarak yapılan değerlendirmelere göre, piyasa değeri Solana’yı geçmiş durumda. Tether ise 78 milyar dolar üzerine çıkarak büyüme eğilimini sürdürmeye devam ediyor. Kripto piyasalarda genel itibariyle ciddi bir belirsizlik görülüyor. Belirsizliğin bir süre daha devam edeceği beklentisi ise fiyatları olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor.