Bir devir kapandı! Dolandırıcılığı engelleyecek güvenlikli bandroller üretiliyor! Yeni paraların basılması için çalışmalar başlatıldı!

Yapılan açıklama ile birlikte dolandırıcılığı engellemek için yeni paraların çalışmalarına başlandığı öğrenildi. Sıfırdan üretilen bandrollerin üstün düzey korumalı olması ve artık sahte paraların önüne geçebilmek için çalışmaların başlatıldığı bugün açıklandı. İşte detaylar...

Bir devir kapandı! Dolandırıcılığı engelleyecek güvenlikli bandroller üretiliyor! Yeni paraların basılması için çalışmalar başlatıldı!

Dolandıcılar tarafından sahte paranın üretimini durdurmak için yeni bandrollerin üretilmeye başlandığı bugün açıklandı. Yapılan açıklama ile birlikte yeni bandrollerin kısa süre içerisinde tasarımının tamamlanarak üretime sunulacağı öğrenildi. Tüm vatandaşları ilgilendiren bu gelişme ile birlikte yeni paraların ne zaman üretime geçeceği ise merak konusu oldu. İşte detaylar...

MÜHENDİSLER ÇALIŞMALARA BAŞLADI!

Türk mühendisler tarafından yapılan çalışma ile birlikte 14 yıl sonra yeni bandrol sistemine geçileceği açıklandı. Yeni nesil bandroller ile birlikte yeni nesil bandroller ile vatandaşaların dolandırıcılık gibi durumlara maruz kalmayacağı açıklandı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, güvenlik önlemlerinin neredeyse tamamnın deşifre olduğunu açıklayarak yeni bandrollerin tasarlandığını açıkladı.

Yasir Şahin konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

“Yeni nesil bandrollerle, halk sağlığını tehlikeye atacak sahteciliklerin önüne geçiyoruz. Kaçak ürünlerden kaynaklanan vergi kaybını önlüyoruz. Yeni nesil bandroller sayesinde illegal üreticilerin elini kolunu bağlayarak, legal üreticilerin pazar payını artırıyoruz.”

ÜRETİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Çıkan haber ile birlikte pek çok vatandaş üretimin ne zaman başlayacağını ve yeni paraların ne zaman vatandaşlara sunulacağı merak edildi. Şehin'in yaptığı açıklama ile birlikte yeni üretimin 1 yıl içinde üretime sunulacağı öğrenildi. Şahin'in açıklaması ise şu şekildeydi;

“Mühendislerimiz fabrika içerisinde yazılım geliştirdiler. Yeniliklere uyarlanabilecek şekilde teknolojiyi kurduk. Şu an sadece üretimde kullandığımız mürekkep ve bandrol kağıdı yurt dışından geliyor. Bir yıl içerisinde güvenlikli mürekkep ve bandrol kağıdını ülkemizde üretmeye başlamayı planlıyoruz”

TELEFONDAN KONTROL EDİLEBİLECEK!

Yeni bandroller ile birlikte artık dolandırıcılığın önüne geçilebilmesi için telefon ile kontrol yapılabileceği öğrenildi. Bu açıklama ile birlikte geliştirilen teknoloji ile birlikte paraların kopyalanmasının neredeyse imkansız olduğu açıklandı.

“Güvenlik mürekkepleri çeşit çeşit güvenlik katmanlarına sahip oluyor. Hepsini farklı seviyelerde kullanabiliyoruz. Para teknolojisi kopyalanması daha zor, neredeyse imkansız. Parada kullanılan teknolojiyi bandrole uyarlamamız sayesinde, tüketiciler bandrolün üzerindeki efekt değişimi ile bandrolü kolaylıkla ayırt edebilecek. Tüketici, Eylül’de başlayacak akıllı telefon uygulamasını kullanarak da bandrolün doğruluğunu kontrol edebilecek.”