Binlerce Eğitimciyi İlgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM'de! 3600 Ek Gösterge ile Maaş ve İkramiyeler Artacak!

1 haftalık aranın ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına devam ediyor. TBMM gündeminde Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlere 3600 ek gösterge düzenlemesi, Bekir Bozdağ'ın yemini ve Semra Güzel hakkındaki fezleke var.

Binlerce Eğitimciyi İlgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM'de! 3600 Ek Gösterge ile Maaş ve İkramiyeler Artacak!

TBMM Genel Kurulu, 1 haftalık aradan sonra çalışmalarına devam ediyor. TBMM'nin ana gündeminde binlerce eğitimciyi ilgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu yer alıyor. Bunun yanı sıra öğretmenlere 3600 ek gösterge ile Semra Güzel hakkındaki fezleke de gündemde. Ayrıca Bekir Bozdağ'ın yemini de var.

ÖĞRETMENLİK BİR KARİYER MESLEĞİ OLACAK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında: "Bu kanun öğretmenlerimizin özlük haklarıyla birlikte onların mesleki gelişimlerini de destekleyerek çok önemli iyileştirmeler sağlıyor. Öğretmenlik bir kariyer mesleği olarak tanımlanmış olacak. Gelişim temelli bir sistem içinde öğretmenlik süreci adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik olarak yapılandırılıyor. Kanunla öğretmenlerimizin mesleklerinde bireysel olarak kat ettikleri mesafe adlandırılmış ve ödüllendirilmiş olacak.

Haber

Kariyer basamaklarında ilerleyen öğretmenlerimizin eğitim öğretim tazminatlarında da artış yapılacak. Tazminatlarda uzman öğretmenler için yüzde 60 oranında (bugün itibarıyla yaklaşık 1310 TL'lik bir artış), başöğretmenler içinse yüzde 120 oranında (bugün itibarıyla yaklaşık 2 bin 620 TL) artış olacak." açıklamasında bulunmuştu.

Öğretmenlere 3600 ek gösterge de Öğretmenlik Meslek Kanunu içerisinde yer alıyor.

BEKİR BOZDAĞ'IN YEMİNİ

Haber

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül görevden affını istemiş ve kabul edilmişti. Gül'ün yerine Bekir Bozdağ getirildi. Adalet Bakanlığı'na atanan Bozdağ, TBMM Genel Kurul'unda yemin edecek, böylece milletvekilliği de düşecek.

Meclis'te Anayasa Komisyonu başkanlığını yürüten Bozdağ'ın yerine komisyon başkanlığı için seçim yapılması da bekleniyor.

SEMRA GÜZEL HAKKINDA FEZLEKE

Haber

HDP'Lİ Semra Güzel'in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke de gündemde olacak. Fezlekeyi inceleyen Hazırlık Komisyonu, Semra Güzel'in savunmasını almak için tekrar toplanacak. Güzel, savunmasını yapmak için kendisi yerine başka bir HDP'li milletvekilini seçecek.

Anayasa Adalet Karma Komisyonu tarafından oluşturulan hazırlık komisyonu yazılı savunma için 28 Ocak'a kadar süre vermişti. Ancak Güzel sözlü savunmasını da göndermedi.