Beyaz et fiyatlarında yüzde 60 düşüş! 'Fiyatlar tepetaklak aşağı gidiyor'

Orman yangınlarının önüne geçebilmek amacıyla geçtiğimiz günlerde ormanlara giriş yasaklanmıştı. Bu yasağın ardından pikniklerin durması ile birlikte beyaz et fiyatlarında yüzde 60-70 oranında düşüş yaşandı. İşte detaylar...

Beyaz et fiyatlarında yüzde 60 düşüş! 'Fiyatlar tepetaklak aşağı gidiyor'

Son bir sene içerisinde hem kırmızı ete hem de beyaz ete gelen zamlar ile birlikte vatandaşlar artık oldukça zor bir şekilde et yediklerini dile getirmeye başladı. Özellikle kırmızı ete gelen zamlardan sonra pek çok vatandaş duruma adeta isyan etti. Durum böyle olunca da kırmızı eti yiyemeyen vatandaşlar alabildikleri kadar beyaz et almaya özen gösterdi.

Özellikle yaz aylarının vazgeçilmezi olan beyaz etler, pikniklerde afiyetle yenildi. Havaların ısınması ile birlikte özellikle cumartesi - pazar tatil günlerinde pek çok aile pikniğin keyfini çıkardı. Bu süreçlerde de beyaz et satışları adeta zirveyi gördü.

Fakat kısa bir süre önce Kurban Bayramı nedeniyle beyaz et satışları düşmeye başlamıştı. Uzun bir süre kimse beyaz et tüketmeyip, kırmızı et tükettiği için beyaz et alımları oldukça düşerek fiyatlar da dibi gördü. Fakat her ne kadar Kurban Bayramı nedeniyle alımlarda düşüş görülse de piknik yapmayı seven kişilerin en çok tüketilen gıda ürünlerinden biri beyaz et oldu.

BEYAZ ET FİYATLARI DÜŞTÜ!

Son dönemde sık sık gündeme gelen orman yangınları herkesi son derece üzmekteydi. Kısa süre içerisinde bir çözüm bulunması için çalışmalar yapılırken alınan bir karar ile belli bir süre ormana girişler yasaklandı. Bu yasağın ardından ise hiçkimse piknik yapamadığı için beyaz et fiyatları da düşmeye başladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kanatlı Hayvan Eti Üreticileri Birliği Başkanı Abdulllah Koç, bu fiyat yasaklarının nedenini "Kurban Bayramı'nda kırmızı et ile birlikte fiyatlar düşüşe geçmişti. Devletin ormanlık alanlarda kamp ve piknik yasağı getirilmesiyle arz talep dengesi tamamen bozuldu. Beyaz et sektörü zarar ediyor. Üretici fiyatı 38 liraya kadar çıkan tavuğun toptan satış fiyatı şu an 23-24 lira. Geçen yıl 20 liraydı. Her şeyin fiyatı üç kat artmışken biz neredeyse geçen yılki toptan fiyata satış yapıyoruz" sözleri ile açıkladı.

Bu açıklamanın ardından fiyatların daha ne kadar bu şekilde süreceği oldukça merak edildi. Fiyat düşüşleri ise vatandaşları oldukça memnun ederken, sosyal medyadan da bu düşüncelerini açıkladılar.

FİYATLAR TEPETAKLAK AŞAĞI GİDİYOR

Fiyatların düşüşüne tepki gösteren Koç, kimsenin üreticinin halini sormadığını ifade ederek "Fiyatlar tepetaklak aşağı doğru gidiyor. Yüzde 60-70 düşüş var. Fiyatlar 38 lira iken 'Halk yiyemiyor' diyenler fiyatlar 23 liraya gerilediğinde 'Bu şekilde üretici nasıl ayakta kalıyor' diye tepki göstermiyor. Bedava verseniz 'Niye bedava veriyorsunuz' diye soran yok." dedi.