Bekleyen provizyon ne demek, ne kadar sürer?

Bankalar arasında para gönderme işlemi yaparken ya da kredi kartı işlemleri yaparken bazen bekleyen provizyon işlemi uyarısını görebiliriz. Durum bu şekilde olunca da provizyonda bekleyen işlem ne demek ve ne kadar sürer gibi konular merak konusu haline gelmektedir. Peki provizyonda bekleyen para ne kadar sürede gelir?

Bekleyen provizyon ne demek, ne kadar sürer?

Son dönemde özellikle de kredi kartının kullanılmaya başlanması ile birlikte alışverişlerde en çok kullanılan ödeme yöntemi kredi kartları oldu. Kredi kartlarının kullanımının yaygınlaşması ile birlikte kredi kartları hakkında merak edilenler de aynı orantıda artmaya başladı. Kredi kartlarının kullanımının her alanda kullanılmasının ardından ise pek çok vatandaş nakit kullanımını neredeyse sıfıra indirdi.

Her yerde kredi kartı ile ödemenin yaygınlaşması ile birlikte taksilerde bile pek çoğuna kredi kartı ile ödeme özelliği geldi. Durum bu şekilde olunca da kredi kartı kullanımı ile ilgili merak edilenler de artmaya başladı. Özellikle de kredi kartı ödemeleri yapılmasının ardından provizyon işlemi uyarısının verilmesi pek çok vatandaşın yaşadığı ve merak ettiği konu oldu.

BEKLEYEN PROVİZYON NE DEMEK?

Kredi kartı harcamalarından sonra görülen provizyonda bekleyen işlmelerin ne demek olduğu oldukça merak edildi. Bu uyarının aslında bir bakıma kredi kartlarını güvenceye alabilmek için kullanıldığı ve dolandırıcılık, hırsızlık gibi olumsuz durumların önüne geçebilmek için kullanıldığı öğrenildi.

Provizyonda bekleme süresi, ön onay olarak da bilinerek kartınızı doğrulamak amacı ile kullanıla bir sistem olarak bilinmektedir. Harcamalarımızın ve bilgilerimizin daha güvenilir olması için bu işlem bankalar tarafından alınan bir bakıma önlem olarak bilinmektedir.

PROVİZYONDA BEKLEME SÜRESİ NE KADAR?

Eğer bir harcama ya da para gönderme işlemi yaptıktan sonra provizyonda bekleme uyarısı alıyorsanız o paranızın bekleme süresi en fazla bir gündür. Yani gün içinde böyle bir sorun yaşadıysanız gün sonuna kadar para gönderme gerçekleşecektir. Ya da en fazla ertesi güne sarkmaktadır.

Dolandırıcılık gibi durumlarla karşılaştınız ve mobil bankacılıktan bu şekilde bir uyarı aldıysanız, bankanız ile iletişime geçerek size ait olmadığını belirterek kısa süre içerisinde iptali gerçekleştirebilirsiniz.