Beklenen Haber Geldi! KYK Burs ve Kredi Sonuçları Belli Oldu! KYK Sonucu Nasıl Sorgulanır

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından önceki gün yapılan açıklamada KYK sonuçlarının açıklandığı duyuruldu. KYK sorgulama nasıl yapılır? İşte detaylar…

Beklenen Haber Geldi! KYK Burs ve Kredi Sonuçları Belli Oldu! KYK Sonucu Nasıl Sorgulanır

Türkiye’deki milyonlarca öğrencinin merakla beklediği KYK burs ve kredi sonuçları nihayet açıklandı. Dün akşam saatlerinde sonuçların açıklanmasının ardından sorgulama ekranına giriş yaparak sonucu kontrol eden öğrenciler ise taahhütname onayını merak etmeye başladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından KYK sonuçlarının açıklanmasına ilişkin yapılan açıklamanın ardından öğrenciler sonuçları kontrol etmek için resmen siteye akın etti. Bir süre yoğunluk nedeniyle aksamaların yaşandığı site üzerinden onay veren öğrenciler burslarını almaya hemen başlayabilecekler.

KYK Burs ve Kredi Sonuçları Nasıl Öğrenilir? (KYK Sorgulama)

KYK burs ve kredi sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler sonuçları öğrenmek için siteye akın etmeye devam ediyor. KYK sorgulama ekranı üzerinden e – Devlet aracılığıyla öğrencilerin sonuçlarını rahatlıkla görüntülemeleri mümkündür. Öte yandan GSB’nin resmi sayfası üzerinden burs sonuçlarının yine T.C. kimlik numarası ile sorgulanarak öğrenilmesi de mümkündür.

Taahhütnameyi Onaylamayı Unutmayın!

Türkiye’de yükseköğrenim gören tüm öğrencilerin yararlanabildiği KYK burs ve kredileri için e – Devlet üzerinden öğrencilerin taahhütname onayı vermesi gerekmektedir. Onay vermeyen öğrenciler burs almaya hak kazanmış olsa dahi bu haktan yararlanamayacaktır. 19 Aralık 2021 saat 23.59’a kadar öğrencilerin taahhütname onayını vermeleri gerekmektedir. Bu tarihe kadar onay verilmemesi halinde kişilerin hesaplarına burs yatırılmayacak.

Öğrencilerin Ay Sonunda Bursları Yatacak

Ekim ayından itibaren KYK bursundan yararlanacak öğrencilerin 3 aylık bursları hesaplanarak yatırılacak. Geçtiğimiz yıl için lisans öğrencileri için 650 TL olarak ödenen burs, yüksek lisans için 1.300 TL ve doktora için 1.950 TL olarak hesaplanmıştı. Taahhütname onayını veren tüm öğrencilerin hesaplarına güncel oranlardan hesaplama yaparak ödemeler yapılacak.

Geçtiğimiz dönemde toplamda 150 bin öğrenci için verilen KYK bursu, 2021 – 2022 eğitim ve öğretim dönemi için 30 bin kişi daha arttığı ifade edildi. Öte yandan yüz yüze eğitimin de pandemi sonrasında uzun bir aranın ardından yeniden başlaması ve artan fiyatlar öğrencilerin burs ve kredilerden yararlanmak için gün saymasına neden oldu.