Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu? 2022 Bekçi Alım İlanı

2022 EGM ve Jandarma bekçi alımı başvuru tarihleri merak edilmeye başladı. İşte bekçi alımına ilişkin son durum…

Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak? Başvuru Tarihleri Belli Oldu Mu? 2022 Bekçi Alım İlanı

Geçtiğimiz dönem için çok sayıda mahalle ve çarşı bekçisi alımı gerçekleştiren birimler, 2022 yılında da birçok kişi için yeni bir iş olanağı olarak görülen bekçi alımının yapılacağını duyurdu. Binlerce bekçi adayının gözü kulağı İçişleri Bakanlığı bünyesinde alım yapacak kurumların güncel ilanlarına çevrilmiş durumda.

Öte yandan TBMM’de yapılan bütçe görüşmelerinin ardından kısa bir süre sonra 2022 yılı için bekçi alımlarının yapılacağı tarihlerin de birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor. Çok sayıda gencin bir iş sahibi olabilmek için beklediği ilanlarda son gelişmeler merak edilmeye başladı.

2022 Bekçi Alımı Ne Zaman?

2022 yılı için Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma bünyesinde atamaları gerçekleştirilmesi hedeflenen çok sayıda bekçi alımı yapılması hedefleniyor. 6 – 17 Aralık 2021 tarihleri arasında yapılacak TBMM bütçe görüşmeleri sonrasında kesin tarihlerin önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor. Henüz önümüzdeki dönem için hangi tarihlerde bekçi alımı yapılacağına ilişkin resmi bir açıklama yok.

Bekçilik Başvuru Nasıl Yapılır, Başvuru Şartları Nelerdir?

Bekçi olmayı hedefleyen yüzbinlerce kişi, önümüzdeki dönemde yapılacak alımlar için aranan şartları merak etmeye başladı. 2022 bekçi alımlarının başlamasının ardından adayların ilgili başvuru ekranı üzerinden, resmi ilan metninde yer alan özel ve genel şartları taşımaları halinde başvurularını kolayca yapmaları mümkündür. Ön başvuruların alınmasının ardından spor ve sözlü mülakat aşamalarından başarılı olan adaylar, Türkiye genelinde birçok il ve ilçede eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlamaları halinde göreve başlayacaklar.

Henüz 2022 yılı için bekçi alımı başvuru tarihlerinin belli olmaması nedeniyle bir önceki dönemde belirlenen şartlar dikkate alınmıştır. Yeni dönemde ilişkin şartlar henüz duyurulmadı. Önceki dönemde bekçilik için aranan şartlar ise şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • En az 1.67 cm boyunda olmak.
  • En az lise ve dengi okuldan mezun olmak.
  • Beden kitle endeksi 18 – 27 arasında olmak.
  • Askerlik görevini tamamlamış olmak.
  • TCK ilgili maddelerinde belirlenen süreler dahil olmak üzere belirli suçlardan hüküm giymemiş olmak.
  • Arşiv araştırmasından olumlu sonuç almak vb