Bedelli askerlik için ödenmesi gereken tutar arttı! 80 bin TL'ye ek olarak her ay için 1167 TL isteniyor!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan bedelli askerlik için yeni tutar ile birlikte yoklama kaçağı ve bakaya durumunda olan kişilerin ise ödemesi gereken net tutar belli oldu. İşte detaylar...

Bedelli askerlik için ödenmesi gereken tutar arttı! 80 bin TL'ye ek olarak her ay için 1167 TL isteniyor!

Son gelen açıklama ile birlikte yoklama kaçağı olan bakaya durumunda olan 550 bin kişinin de bedelli askerlikten yararlanabileceği açıklanmıştı. Bu açıklamanın yanı sıra bedelli askerlik için ödenmesi gereken tutar da artırıldı. Yeni tutar belli olurken bedelli askerlikten yararlanabilecek 550 bin kişinin de ödemesi gerken net tutar belli oldu. Peki bedelli askerlikte yeni tutar ne kadar oldu?

BEDELLİ ASKERLİK NE KADAR OLDU?

1 ay süre ile yapılacak olan bedelli askerliğin yeni tutarının 80 bin 64 TL olduğu açıklandı. Bu miktar ile birlikte yoklama kaçağı, saklı ya da bakaya olan kişilerin de bedelli askerlikten faydalanabilecekleri açıklandı. Ödenecek tutar da belirlenmesinin üzerine ise kimlerin bu fiyattan yararlanabileceği ve kimlerin bedelli askerlikten faydalanabileceği merak edildi. Peki kimler bedelli askerlik yapabilir?

KİMLER BEDELLİ ASKERLİK YAPABİLİR?

Bedelli askerlik yapmak isteyen ve askerliğe elverişli olan her vatandaşın bedelli askerlik yapabileceği bilindiği gibi, gerekli olan bazı şartlar ise şu şekilde verildi;

  • Kişilerin askerlik çağına gelmiş olmaları,
  • Bedelli askerlik yapmak istemesi,
  • Yılın son mesai gününe kadar askerlik şubesinden başvuru yapması
  • Sağlık muayenesinden "Askerliğe Elverişli" raporunun alınması,
  • Yatırılması gereken tutarın verilen tarihler aralığında yatırılmış olması,
  • Başvuru yapıldıktan sonra ve para yatırıldıktan hemen sonra çekilen kura sonucunda bedelli askerlik yapmaya hak kazanmaları gerekmektedir.

BEDELLİ ASKERLİK İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN NET TUTAR BELLİ OLDU!

Bedelli askerlik için başvuru yapan vatandaşların ödemesi gereken tutar 80 bin 64 TL olarak verildi. Fakat yoklama kaçağı ve bakaya kalan vatandaşlar için ise bu tutarın daha da fazla olduğu öğrenildi. Ceza olarak nitelendirilen bu tutarın ise her ay için 1167,6 TL olduğu öğrenildi.

Bakaya kalan vatandanşların kaç ay bakaya kaldıysa o ay kadar ek olarak 1167,6 TL ödemesi gerektiği öğrenildi. Örnek olarak 12 ay bakaya kalan bir vatandaşın 80 bin 64 TL'ye ek olarak 14 bin 11 TL ödeyeceği öğrenildi.