Başvurularda Geri Sayım Başladı: YKS Ödemesi Nasıl Yapılır?

YKS başvuruları ÖSYM tarafından 11 Şubat 2022 tarihinde alınmaya başlandı. Başvuruların sona ermesi için geri sayım başladı. YKS ödemesi nasıl yapılır? Başvurular ne zaman bitiyor? İşte detaylar...

Başvurularda Geri Sayım Başladı: YKS Ödemesi Nasıl Yapılır?

ÖSYM tarafından başvuru kılavuzunun yayımlanması ile 11 Şubat 2022'de başlayan YKS başvuruları devam ediyor. Üniversite hayali kuran milyonlar, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi üzerinden başvuru yapmaya devam ediyor. Adaylar, üniversiteye yerleşebilmek için AYT ve TYT sınavlarında ter dökecek. Sınava girebilmek için başvuruların tamamlanması ve YKS ödemesinin yapılması gerekiyor. YSK ödemesi nasıl yapılır, başvurular ne zaman sona eriyor?

YKS, 3 aşamadan oluşuyor: AYT, TYT ve YDT. YÖK'ün TYT ve AYT'de baraj puanının kaldırıldığını açıklamasının ardından sınav süresi de değiştirilmişti.

Haber

BAŞVURULAR NE ZAMAN BİTİYOR?

YKS başvurusu yapmak isteyen adaylar için süreç, 11 Şubat 2022 tarihine kadar devam edecek. Başvuru tarihleri sona ermeden sınav ücretinin de yatırılması gerekiyor. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, yeni kimlik kullanan adayların e-Devlet üzerinden de başvuru yapabileceğini açıklamıştı.

YKS ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Sınava başvuru yapmak isteyen adaylar, 115 TL olarak belirlenen YKS ücretini, başvuru kılavuzunda yer alan bankalar üzerinden ya da ÖSYM üzerinden kredi kartı/banka kartı ile online olarak ödeyebilecekler. Sadece TYT’ye girecek adaylar 115,00 TL, TYT ile birlikte AYT veya YDT’den herhangi birine girmek isteyen adaylar 230,00 TL, TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 345,00 TL sınav ücreti yatıracaklar. YKS’ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunludur. Diğer oturumlar ise isteğe bağlıdır.

Haber

2022 YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

TYT sınavı YKS 1.oturumu 18 Haziran 2022, AYT sınavı YKS 2.oturumu ve YDT sınavı YKS 2.oturumu 19 Haziran 2022 tarihinde yapılacak. Sabah oturumunda 10.00'dan sonra, öğleden sonra yapılacak oturumlarda ise 15.30'dan sonra adayların sınav binalarına giriş yapmalarına izin verilmeyecek. ÖSYM takviminde yer alan bilgilere göre sınav sonuçları 20 Temmuz 2022'de açıklanacak.

2022 YKS BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ