Başkasının adına tapu kaydı sorgulama! Nereden nasıl yapılacak?

Ailesinden birisinin üzerinde tapu kaydı sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığına ilişkin aramalar arttı. Peki sahip olunmayan, başkasına ait bir gayrimenkulün tapu kaydı sorgulaması nasıl yapılacak?

Başkasının adına tapu kaydı sorgulama! Nereden nasıl yapılacak?

Tapu kaydı sorgulama işlemleri online olarak yapılabilir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden sağlanan hizmetler ile vatandaşlar online olarak kendi üzerine olan tapuları soegulayabilir ve hak sahibi oldukları gayrimenkulleri görebilirler. Peki vatandaşlar kendi üzerinde olmayan başka gayrimenkul için sorgulama yapmak istediklerinde neler yapmalılar?

KENDİ ÜZERİNDE OLAN GAYRİMENKULLER İÇİN SORGULAMA

Bir vatandaş kendi üzerine olan gayrimenkulü sorgulamak istediğinde WEB Tapu Uygulamasını kullanacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün web sitesinden yada mobil uygulamasını inderecek olan vatandaşlar sorgulamalarını yapabilecekler.

İlk olarak kurumun sitesine WEB Tapu sayfasına erişim sağlanacak.

Buradan online olarak sisteme giriş yapılacak.

T.C. numarası ve e-Devlet şifresi ile sistem giriş tamamlanacak.

Açılan sayfada sizlere dair Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'ne bağlı işlemlere dair listeler olacak.

Burada ekranın sol tarafında yada menu sayfasında Taşınmazlar listesi var.

Taşınmazlar listesinde vatandaşlar kendilerine ait olan gayrimenkulleri görebilecekler.

Bunun dışında vatandaşlar kendilerine miras kalıp kalmadığını da WEB Tapu Uygulamasını kullanarak öğrenebilirler. Bunun içinde vatandaşlar miras bırakan kişinin kimlik numarasını bilmek zorundalar.

BAŞKASININ ADINDA TAPU SORGULAMA

Öncelikle belirtmekte fayda var başkasının adına tapu kaydı sorgulaması yapılamaz. Ancak avukatların bu durumda istisnai bir hakları var. Başkasına ait tapu sorgulama işlemi bilgilerine sadece avukatlar ulaşabilir. Avukatlar tarafından talep edilen inceleme kararları belirli bir ücret karşılığında gerçekleştirilmektedir.

Avukatlar dışında başkasına ait tapu kaydı sorgulama ne online işlemler üzerinden yada kurum il müdürlüklerinden şahsen mümkün değil.

E-DEVLET'TEN SORGULAMA YAPILIR MI? SORUSU ÇOK GELİYOR

Vatandaşlar internet üzerinden en çok e-Devlet üzerinden başkasına ait tapu kaydı sorgulama aramasını yapıyorlar. Başkasının tapu bilgileri e-Devlet üzerinden asla sorgulanamaz. Sorgulama işlemleri sadece tapu sahipleri tarafından gerçekleştirilebilir.