Bankaların sizden aldığı haksız tahsilatları tek kalemde geri alın: sonunda kesinleşti 6.437 TL'ye kadar anında hesabınıza yatıyor

Vatandaşların yaşadıkları müşteri mağduriyetlerini engellemek için çalışmalar gerçekleştiren Türkiye Bankalar Birliği'nin Hakem Heyeti bu alanda faaliyetler göstermektedir. Bankaların sizden aldığı haksız tahsilatları tek kalemde geri alın: sonunda kesinleşti 6.437 TL'ye kadar anında hesabınıza yatıyor

Bankaların sizden aldığı haksız tahsilatları tek kalemde geri alın: sonunda kesinleşti 6.437 TL'ye kadar anında hesabınıza yatıyor

Bankaların sizden aldığı haksız tahsilatları tek kalemde geri alın: sonunda kesinleşti 6.437 TL'ye kadar anında hesabınıza yatıyor - Vatandaşların yaşadıkları müşteri mağduriyetlerini engellemek için çalışmalar gerçekleştiren Türkiye Bankalar Birliği'nin Hakem Heyeti bu alanda faaliyetler göstermektedir. Bankaların birden fazla kanallar aracılığı ile vatandaşlardan tahsil etmiş olduğu o ödemeleri tek kalemde artık geri alabileceksiniz.

Hesaplarınızda yaşadığınız sıra dışı ücret tahsilatları sonrasında bankadan bilgi almak için aradığınızda sizlere bankacılık masrafları adı altında bilgiler verilmektedir. Bu sürekli olarak yapıldığında ve özellikle bu tarz tahsilatların kredi kartlarında yapıldığı düşünülürse geriye dönük haksız talep edilen tüm ödemeler geri alınabiliyor.

Hakem heyetleri; bankalar ve müşteriler arasında tarafsız bir tutum sergilemektedir. Uzlaşılmasını sağlayan en önemli kurumlar arasında yer alan bu heyet, yapacağınız başvurunun onayı sonrasında ilgili birim ile görüşmenizi ve taleplerinizi alıyor. Yaşanılan sorunlarla ilgili ise 4 farklı birimler var.

  • Banka Kartları ve Kredi Kartları Bireysel Müşteri Hakem Heyeti
  • Tüketici Kredileri Bireysel Müşteri Hakem Heyeti
  • Sigortacılık İşlemleri Bireysel Müşteri Hakem Heyeti
  • Diğer Bankacılık Ürün ve Hizmetleri Bireysel Müşteri Hakem Heyeti

Bankalar tarafında yaşadığınız bu sorunların onaydan geçerek bu birimlerden biri ile işlemlerinize devam edebilmenizi sağlar. Bu noktada ise fazladan ödemiş olduğunuz tüm ücretleri geri alabilmeniz için mutlak başvuru koşullarını da göz önünde bulundurun. Başvuru süreçleri nasıl yapılıyor bunu araştıran vatandaşlar detaylar haberimizde yer alıyor.

HAKSIZ TAHSİLATLAR İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Vatandaşlar başvuru formları ile birlikte genel olarak TBB şubelerine müracaat etmesi gerekiyor. Başvurular e-devlet üzerinden alınmaya başladı. Bu başvuruların onaylanması adına ve heyet kararı ile 6 bin 437 TL'ye kadar para iadeleri alınabilmektedir. Sorun yaşadığınız bankalar ile iletişime geçerek daha önce hazırlanmış olan başvuru teyit belgesi banka tarafından size sağlanacaktır.

Belgelerin gönderimleri ise e-devlet üzerinden 60 gün içerisinde yapılmaktadır. Hakem heyeti ise bu kararları 30 gün içerisinde sizlere iletilirken bu aşama ile birlikte artık geri ödeme alabileceğiniz yolun eşiğine doğru girmiş bulunuyorsunuz.