Bankalara Borcu Olanlar Bu Yöntemle Kredi Kullanabilecek! İşte Sicil Affına İlişki Yeni Detaylar

Banka borçları nedeniyle kredi sicili kötü olan vatandaşlar için kredi sicil affı uygulamaları araştırılmaya devam ediyor. Peki, kredi sicil affı başvurusu nedir, nasıl yapılır? İşte detaylar…

Bankalara Borcu Olanlar Bu Yöntemle Kredi Kullanabilecek! İşte Sicil Affına İlişki Yeni Detaylar

Türkiye’de son dönemde bankalara olan borçları nedeniyle yasal takibe düşe ve kara listeye alınan kişi sayısında ciddi bir artış yaşandığı görülüyor. Artan nakit ihtiyaçlarının karşılaması için banka kredileri ve kredi kartlarını kullanmaya başlayan birçok kişi biriken borçlarını ödemekte zorlaması nedeniyle sicil affı başvurusunu da araştırmaya başladı. Sicil affından yararlanmak isteyen birçok kişi ise başvuru şartlarını ve yöntemlerini araştırmaya devam ediyor.

Sicil Affı ile Kimlerin Sicilleri Temizlenecek?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından geçtiğimiz dönemlerde yapılan risk merkezi kayıtlarının temizleneceğine dair düzenleme kapsamında birçok farklı kesimden kişi için sicil affı gündeme gelmişti. Yapılacak yeni yapılandırmalar ile yeniden bir sicil affı olması halinde gerçek veya tüzel kişilerin bireysel kredileri, gerçek ve tüzel kişilerin ticari kredileri, karşılıksız çek ve protestolu senede olan vatandaşların sicil affı fırsatından yararlanmaları öngörülüyor.

Bankalara Borcu Olanlar Bu Yöntemle Kredi Kullanabilecek! İşte Sicil Affına İlişki Yeni Detaylar

Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

TBB tarafından duyurulan yapılandırma fırsatı kapsamında geçtiğimiz yıl için ilgili kişiler için sicil affı gündeme gelmişti. Benzer bir uygulamanın özellikle son dönemde arta enflasyon ile bankalara artan borçlarını ödeyemeyen kişi sayısının artması ile yeniden devreye sokulması bekleniyor. Henüz resmi bir açıklama olmasa da benzer uygulamaların yakın dönemde gelmesi yönünde vatandaşların beklentileri bir hayli artmış durumda.

Esnafa Geçici Sicil Affı Gündeme Geldi!

Torba yasa kapsamında sicil ve çek affına dair eklenmesi planlanan yeni maddelerin de birçok esnaf ve işletme sahibi için fayda sağlaması bekleniyor. 9 Haziran’da torba yasa meclis kurulunda kabul edildikten sonra 7326 sayılı ilgili kanun kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senek, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemeye kişilerin geçmiş döneme ilişkin olumsuz kayıtlarının silinmesi hedeflemektedir. Borçların yapılandırılarak ödenmesinin ardından esnafların da önümüzdeki dönemde yeniden benzer bir fırsattan yararlanmaları beklenmektedir.

SONRAKİ HABER