Bankalar Kur Korumalı TL Mevduat Hesaplarını Duyurmaya Başladı! Peki 32 Günlük Mevduat Faizleri Ne Kadar Oldu?

Kur korumalı TL mevduat sistemine geçilmesinin ardından Vakıf, Ziraat ve Halkbank yeni mevduat hesabını duyurdu. Mevduat faiz oranları ise yükseliyor. İşte detaylar…

Bankalar Kur Korumalı TL Mevduat Hesaplarını Duyurmaya Başladı! Peki 32 Günlük Mevduat Faizleri Ne Kadar Oldu?

Yabancı para karşısında TL’nin son dönemde ciddi bir değer kaybetmesi sonrasında gelen yeni ekonomi hamlesi piyasalarda nispeten bir toparlanma eğiliminin başlamasına neden oldu. Kur korumalı TL hesabını duyurun kamu bankaları ise yatırımlarını dolar ve euro karşısında değerlendirmek isteyenlere cazip fırsatlar sunuyor.

Bir yandan Ziraat ve Halkbank gibi kamu bankalarının kur korumalı TL mevduat hesaplarını açıklamasının ardından diğer yandan bankaların 32 günlük TL mevduat hesapları faiz oranları da yükseliyor. En yüksek mevduat faiz oranlarına sahip bankalar belli oldu.

32 Günlük En Yüksek Faiz Veren Bankalar

Birikimlerini TL vadeli mevduat hesabı ile değerlendirmek isteyenler için birçok özel banka tarafından mevduat faiz oranları yukarı çekildi. Bir süredir düşüş eğilimi içinde olan faiz oranlarının yeniden yükselmesi ise TL’nin değer kaybı sonrasında yeniden kur korumalı TL hesapları ile değer kazanmasını sağlıyor. Yüzde 19,25’e kadar çıkan mevduat faiz oranları kapsamında, 10.000 TL yatırım için en yüksek faiz kazancı 160 TL olarak hesaplanıyor.

En yüksek mevduat faiz getirisi sunan bankalar ve faiz oranları ise kısaca şu şekildedir:

· Alternatif Bank Yüzde 19,25

· Odeabank Yüzde 19

· ING Bank Yüzde 19

· Denizbank Yüzde 18

· Burgan Bank Yüzde 19

Ziraat Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Duyuruldu

Ziraat Katılım tarafından Kur Korumalı TL Katılma Hesabı uygulamasının duyurulmasının ardından vatandaşların bu sistemi merak etmeye başladığı öğrenildi. TL değerlendirmek isteyenler için sunulan ve kurdaki hareketlilik karşısında TL’nin kur farkından etkilenmemesini sağlayan avantajlı bir katılma hesabı olarak tanımlanmaktadır.

3 – 6 – 9 ve 12 ay vadelerle TL hesabı açılarak kur korumalı olarak, 9/10 kar paylaşım oranları ile işlem yapılabilmektedir. 250 TL hesap açma limiti üzerinden işlem yapacak vatandaşlar bu sayede TL birikimlerini değerlendirebilecekler. Kamu bankaları öncülüğünde başlayan uygulama sonrasında piyasalarda düşüş yaşanmaya başladı.