Bakanlık uyardı: Çocuk ürünleri satan bu firmalardan alışveriş yapmayın!

Ticaret Bakanlığı denetiminde olan Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’ne milyonlarca ebeveyni yakından ilgilendiren çocuk ürünleri eklendi. Bakanlık, listeye eklemiş olduğu ürünleri pazarlayan firmalardan alışveriş yapılmaması konusunda aileleri uyardı. İşte güvensiz ürünlere ilişkin haberin ayrıntıları…

Bakanlık uyardı: Çocuk ürünleri satan bu firmalardan alışveriş yapmayın!

Uzun bir süredir tüketicinin sağlığını ve güvenliğini korumak adına Ticaret Bakanlığı’nın sunduğu bir hizmet olarak karşımıza çıkan Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi, ürün denetimi sonucunda kişisel sağlığı ve güvenliği tehdit eden firmaları yayınlamaya devam ediyor.

Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi platformuna her gün bir yeni firma eklenirken, son eklenen firmalar çocuklar için tehdit oluşturduğu gerekçesi ile aileler tarafından yakından takip edildi. Bakanlık, ilgili firmalardan çocuk ürünleri alışverişlerinin yapılmaması konusunda anne ve babaları uyardı.

Güvensiz Ürün Satan Çocuk Giyim Markaları

Bakanlığın son piyasa denetimleri sonucunda satışa sunulan çocuk giyim ürünlerinin, çocukların sağlığını tehdit ettiği gerekçesi ile Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi’ne eklenen ve ürünleri toplatılan firmalar yayınlanmıştır. Resmi site üzerinden markaları inceleyebilirsiniz.

Güvensiz Ürün Satan Çocuk Oyuncak Markaları

Oyuncaklar, her yaştan çocuğun oynadığı ürünlerdir. Çocukların gelişimine katkısı oldukça büyük olan oyuncakların, çocuk sağlığını tehdit etmeyen maddelerden üretilmiş olması oldukça önemlidir. Bu nokta Ticaret Bakanlığı, anne ve babaların hangi markalardan oyuncak almamaları gerektiğini gösteren bir ürün listesi yayınladı. Yayınlanan liste içerisinde yer alan oyuncak markaları ve ilgili markaların güvensiz oyuncakları belirlendi.

Güvensiz Ürün Satan Kalem ve Defter Markaları

Küçükten büyüğe her çocuğun elinde olan kalem ve defterleri, çocuk sağlığına uygunluğu bulunmadan satan firmalar bakanlık tarafından belirlendi. Resmi site üzerinden sağlığa uygun bulunmayan marka ve modellere bakabilirsiniz.