Bakan Yanık Açıkladı: 1 Milyon Çocuğa Destek Verilecek, İlk Kez Ödenecek !

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 0-5 yaş arasındaki çocuklar için ilk defa uygulanacak anaokulu-ana sınıfı yardımına ilişkin açıklama yaptı. 1 milyon çocuğa destek sağlanacak!

Bakan Yanık Açıkladı: 1 Milyon Çocuğa Destek Verilecek, İlk Kez Ödenecek !

0-5 yaş aralığında çocuğu olup da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan anaokulu- ana sınıfına giden ihtiyaç sahibi ailelere destek sağlanacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, ilk defa yapılacak desteğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrasında duyurduğu anaokulu/ana sınıfı desteğine ilişkin yazılı açıklama yapan Yanık, çocukların desteklenmesine ilişkin en kapsamlı yardım olduğunu ifade etti ve ekledi: "İhtiyaç sahibi ailelerin anaokulu/ana sınıfına devam edecek olan çocuklarının desteklenmesine ilişkin böylesine kapsamlı bir uygulamayı hayata geçiriyoruz. Hazırladığımız yeni destek programımız ile geleceğimizin mimarı olan çocuklarımıza desteklerimize bir yenisini eklemiş oluyoruz."

Haber

HER YIL AĞUSTOS AYINA KADAR HESAPLARA YATACAK

Anaokulu ana sınıfı desteğinden faydalanacak ailelerin, diğer sosyal yardım programlarından da faydalanıyor olması gerektiğine değinen Yanık: "Sosyal yardım programlarımızdan faydalanan vatandaşlarımızın 3-5 yaş aralığında çocuğu bulunup Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokuluna/ana sınıfına kaydettirmesi halinde her bir çocuk için ödemekle mükellef olduğu giderleri Bakanlık olarak biz karşılayacağız. Bu doğrultuda Milli Eğitim Bakanlığı ile belirleyeceğimiz destek tutarını her yıl ağustos ayına kadar vatandaşlarımızın hesaplarına yatıracağız.

Bu yardım programımız için yılda 500 milyon lira kaynak ayıracağız. Böylece ilk kez uygulanacak anaokulu/ana sınıfı desteği ile ihtiyaç sahibi hanelerimizdeki 1 milyon çocuğumuzun anaokulu/ana sınıfına gitmesini sağlayarak eğitimlerine katkıda bulunacağız." dedi.

Haber

HİÇBİR MAALİYET ÇOCUKLARIMIZDAN ÖNEMLİ DEĞİL

Çocuklara yapılacak hiçbir maaliyetin, çocukların eğitimi ve gelişiminden önemli olmadığını söyledi ve : "3-5 yaş aralığındaki çocuklarımızın el becerilerini geliştirmeleri ve sosyalleşmeleri bakımından Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi anaokulu/ana sınıfına devam etmelerini çok önemsiyoruz. Yeni desteğimizin, çocuklarımızın eğitim-öğretim hayatına hazırlanmalarında önemli katkısı olacağı hiç şüphesiz. Hiçbir maliyet, geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızdan önemli değildir." ifadelerine yer verdi.

BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANACAK

Yapılacak desteğe ilişkin başvuru tarihleri önümüzdeki günlerde açıklanacak. Başvurular ise diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yapılacak.

SONRAKİ HABER