Bakan Özer'den Son Dakika Açıklaması! LGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı, Başvuru Tarihleri Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 LGS için başvuruların 4 Nisan-14 Nisan 2022 tarihleri arasında merkezi olarak alınacağını açıkladı.

Bakan Özer'den Son Dakika Açıklaması! LGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı, Başvuru Tarihleri Belli Oldu

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022 LGS için başvuruların 4 Nisan-14 Nisan 2022 tarihleri arasında merkezi olarak alınacağını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Özer: "LGS kapsamında 5 Haziran'da yapılacak merkezi sınavın başvuruları, Bakanlık tarafından 4-14 Nisan'da merkezi olarak gerçekleştirilecek. Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8'inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek."

LGS BAŞVURU KILAVUZU YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) için başvuru kılavuzu yayımlandı LGS'ye resmi ve özel ortaokullar, imam hatip ortaokulları ve geçici eğitim merkezlerinin 8.sınıfında olan öğrenciler girecek. Bu sınav ile fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, meslekli ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçilecek.

BAŞVURU İÇİN EK İŞLEME GEREK YOK

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, LGS başvurularına ilişkin açıklamasında: "LGS kapsamında 5 Haziran 2022'de uygulanacak merkezî sınavın başvuruları, 4-14 Nisan 2022'de Bakanlık tarafından merkezî olarak gerçekleştirilecek. Otomatik başvuru işlemi, yurt içinde eğitim alan tüm 8'inci sınıf öğrencileri için gerçekleştirilecek. Yurt dışında e-Okul sistemine kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler ise başvurularını yayımlanan kılavuzunda bulunan formu doldurarak yapacak. Böylece öğrencilerin ve velilerin sınav başvurusu için fiziki bir başvuru yapmasına gerek kalmayacak." ifadelerini kullandı.

Başvuruları otomatik olarak yapılan öğrencilerin sınava girme zorunluluğu olmayacağını da vurguladı. Sınavda herhangi bir değişiklik olmayacağını söyleyen Özer, iki oturum halinde gerçekleştirilecek sınavda öğrencilere çoktan seçmeli 99 soru sorulacağını açıkladı.

GİRİŞ BELGELERİ 27 MAYIS'TA

2022 LGS sınav giriş belgeleri, 27 Mayıs 2022 tarihinden itibaren yayımlanacak. Birinci oturum Türkiye saatiyle 09.30'da, ikinci oturum ise 11.30'da başlayacak. Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru sorulacak ve 75 dakika yanıtlama süresi verilecek.

İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru sorulacak ve öğrencilerin yanıtlaması için 80 dakika süreleri olacak. Sözel ve sayısal bölümlerdeki her bir alt test için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenecek. Her bir öğrencinin, her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak hesaplanacak.