Bakan Özer Öğretmenlik Meslek Kanunu Detaylarını Açıkladı: 60 Yıllık Özlem Sona Erdi

Öğretmenlik Meslek Kanunu, 14 Şubat 2022 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu detaylarını açıkladı.

Bakan Özer Öğretmenlik Meslek Kanunu Detaylarını Açıkladı: 60 Yıllık Özlem Sona Erdi

Öğretmenlik Meslek Kanunu, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin hazırladıkları "Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliği" taslağına ilişkin açıklamalarda bulundu. Taslak kamuoyu ile paylaşıldı ve farklı görüşler alınmak üzere beklemeye alındı. Bakan Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun Resmi Gazete'de yayımlanmasına ilişkin: "Dün gece itibarıyla Öğretmenlik Meslek Kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve böylece 60 yıllık özlem de sona ermiş oldu." açıklamasında bulundu.

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun tarihi bir adım olduğunu söyleyen Özer, Türkiye'nin öğretmenlerine özel kanunu olan OECD ülkeleri arasına girmiş olduğunu söyledi.

YÖNETMELİK TASLAĞI KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin hemen ardından yayımlanan yönetmelik taslağına değinen Özer: "Milli Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesi 'meb.gov.tr' adresinden hazırlamış olduğumuz yönetmelik taslağını tüm kamuoyu ile paylaştık. Yönetmelik, ağırlıklı olarak adaylık kaldırma sınavı yerine aday öğretmenlerin gelişim destekli süreçleri, uzman öğretmenlikle ilgili düzenlenecek eğitimlerin kapsamı ve başöğretmenlikle ilgili süreçlerin nasıl olacağı gibi kanunda detaya ihtiyacı olan süreçleri tanımlayan çerçeve bir yönetmelik olacak ve ogretmenlikmeslekkanunu@meb.gov.tr adresinden de tüm paydaşlarımızın bu yönetmeliğin mevcut durumuna ilişkin görüş bildirebilmeleri için askıya çıkardık." ifadelerini kullandı.

Tüm öğretmenlerin ve eğitim camiasının görüşlerini bildirmelerini isteyen Özer, görüş süresinin 15 Mart 2022 tarihine kadar devam edeceğini söyledi ve yönetmeliğe son şekli verildikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderileceğini duyurdu.

TÜM HAKLAR BUGÜNDEN İTİBAREN GEÇERLİ

Bakan Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu ile kazanılan tüm hakların bugünden itibaren geçerli olduğunu söyledi ve ekledi: "Şu anda bizim eğitim sistemimizde 75 bin 669 uzman öğretmen, 88 başöğretmen var. Kanun'da da ifade edildiği üzere bu uzman öğretmenlerimiz ile başöğretmenlerimiz, Kanun'un vermiş olduğu tüm hakları bugünden itibaren almaya başlayacaklar."