Bakan Özer: Öğretmenlik Bir Kariyer Mesleği Olarak Tanımlanacak

Bilindiği üzere Öğretmenlik Meslek Kanunu Şubat ayında çıkacak. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, detayları anlattı: Öğretmenlik bir kariyer mesleği olarak tanımlanacak.

Bakan Özer: Öğretmenlik Bir Kariyer Mesleği Olarak Tanımlanacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu Şubat ayında çıkacak. Neler değişecek? Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Öğretmenlik Meslek Kanunu'na ilişkin tüm detayları açıkladı.

Sabah'ın haberine göre; Bakan Özer: "Ülkemiz, öğretmenliği kariyer yolu olarak tanımlayan ülkeler arasına girmiş olacak. Öğretmenlerimizin kat ettikleri mesafe ödüllendirilecek'' açıklamasında bulundu.

ÖDÜLLENDİRİLECEK

Bakan Özer, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin ödüllendirileceğine ilişkin: "Bu kanun öğretmenlerimizin özlük haklarıyla birlikte onların mesleki gelişimlerini de destekleyerek çok önemli iyileştirmeler sağlıyor. Öğretmenlik bir kariyer mesleği olarak tanımlanmış olacak. Gelişim temelli bir sistem içinde öğretmenlik süreci adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik olarak yapılandırılıyor. Kanunla öğretmenlerimizin mesleklerinde bireysel olarak kat ettikleri mesafe adlandırılmış ve ödüllendirilmiş olacak." dedi.

Haber

AST YA DA ÜST OLMAYACAK

Kariyer basamakları öğretmenler arasında asla hiyerarşi anlamına gelmiyor diyen Özer, bir basamaktaki öğretmenin diğer basamaktaki öğretmenin astı ya da üstü olmayacağını söyledi.

MESLEKTE 10 YILI DOLDURAN ÖĞRETMENLERİ BAKANLIK BELİRLEYECEK

Artık Adaylık Kaldırma Sınavı yapılmayacağını söyleyen Özer: "Bunun yerine mesleki gelişim temelli bir değerlendirme süreci getirilecek. Meslekte 10 yılını doldurmuş öğretmenlerimiz, bakanlığımız tarafından belirlenecek olan en az 180 saatlik mesleki gelişim eğitimlerine katılacaklar ve bu eğitimler sonucunda sınavda başarılı performans gösteren öğretmenlerimiz "uzman öğretmen" unvanına sahip olacak. Şu an için uzman öğretmenliğe başvuracak potansiyel öğretmen sayımız 496 bin 288'dir." dedi.

MESLEKİ GELİŞİM EĞİTİMİ VERİLECEK

Öğretmenlikte 10 yılını dolduran öğretmenlere, Bakanlık tarafından mesleki gelişim eğitimi verileceğini söyleyen Özer: "Bu eğitimler sonucunda sınavda başarılı olanlar "başöğretmen" unvanına sahip olacaklardır. Başöğretmen unvanıyla da öğretmenlerimiz ilave bir derece alacaklar. Dolayısıyla başöğretmen unvanı alanlar, kariyer basamaklarında ilerlemeye bağlı olarak iki derece almış olacaktır." ifadelerini kullandı.

Haber

TAZMİNATLARA YÜZDE 120 ZAM YAPILACAK

Eğitim öğretim tazminatlarına ilişkin açıklamasında Bakan Özer: "Kariyer basamaklarında ilerleyen öğretmenlerimizin eğitim öğretim tazminatlarında da artış yapılacak. Tazminatlarda uzman öğretmenler için yüzde 60 oranında (bugün itibarıyla yaklaşık 1310 TL'lik bir artış), başöğretmenler içinse yüzde 120 oranında (bugün itibarıyla yaklaşık 2 bin 620 TL) artış olacak." açıklamasında bulundu.

Sözleşmeli öğretmenler de yapılacak tüm değişikliklerden faydalanacak. Sözleşmeli öğretmenlikte geçen süreler de kariyer ilerlemesinde sayılacak.

YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA YAPANLAR MUAF!

Uzman ve başöğretmenlik sınavlarından muaf tutulacaklara ilişkin: "Öğretmenlerimizin lisansüstü eğitimlerini önemsiyoruz. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz, diğer belirtilen koşulları sağlamak şartıyla ilgili sınavlardan muaf olacaklar'' dedi.

SONRAKİ HABER