Bakan Nebati: Türkiye çok farklı bir noktaya gelmiş olacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati A Haber ve A Para ortak yayınında yer aldı ve ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati: Türkiye çok farklı bir noktaya gelmiş olacak

A Haber ve A Para ortak yayını kapsamında konuşan Bakan Nebati, gündemi ele aldı. Dün yapılan faiz açıklamaları sonrasında konuşan Bakan Nebati'nin konuşmaları dikkat çekti. Enflasyon değerleri ile ilgili de konuşan Bakan Nebati, enflasyonun kalıcı olarak engellenmesi için çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Son dönemlerde sürekli olarak artış gösteren enflasyon ve döviz kurunda yaşanan yukarı ivmelenme nedeniyle çok sayıda vatandaşın alım gücü düşmeye devam ederken pek çok ürüne de zam gelmeye devam ediyor. Bakan Nebati ise bu konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklamalarından öne çıkanlar...

Bakan Nebati: Türkiye çok farklı bir noktaya gelmiş olacak

BAKAN NEBATİ'DEN AÇIKLAMALAR

Dün yapılan faiz açıklaması ardından konuşan Bakan Nebati; "Bu bir kuru umut değil. Ümitliyim çünkü Türkiye, salgın döneminde olduğu gibi bu dönemde de bulunduğu coğrafya itibarıyla öylesine başarılı bir sonuç elde edecek ki hepimiz şaşıracağız. Bundan yüzde 100 eminim. Türkiye'nin potansiyelini anlamak istemeyenler, Türkiye'yi tanımayanlar, Türkiye'yi bilmeyenler ya da Recep Tayyip Erdoğan düşmanlığı ile 'ne olursa olsun, o gitsin de ülke batsın' diyenlerin, hayal kırıklığına uğrayacağı bir süreci yaşayacağız." dedi.

"Ağustosta enflasyon bir miktar daha düşük olacak. Enflasyonun engellenmesi yönünde önemli adımlar atıyoruz, son iki aydır da piyasa bunu hissediyor. Bugün 2,37, önümüzdeki ay yani bu ağustos enflasyon bir miktar daha düşük olacak... Yıl sonunda aralık ayında olağanüstü bir durumla karşı karşıya kalmazsak, petrol fiyatlarının gevşemesiyle, baz etkisiyle düşüş trendine girmiş olacağız." ifadeleriyle sözlerine devam eden Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın o sözlerine de değindi

"Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği 'şubat ve mart aylarında bunu daha net hissedeceğiz' evresine girmiş olacağız. Yani önümüzdeki 6 aylık süreç enflasyonun daha da yükselmesini engelleyerek, belli bir patikada yoluna devam etmesi, aralık ayında baz etkisi ve bunun psikolojik olarak bize getireceği destekle enflasyonun iniş trendini yakalayarak, bunu devam ettirmesiyle de 2023 sonunda da belli bir seviyeye düşecek enflasyonu yakalayacağız."

"Doğrudan yatırımlarla ülkenin cari açığı tamamen karşılanmış olacak" ifadelerini kullanan Bakan Nebati, Türkiye'de para akışının hızlandığını belirtti.

"Her hafta perşembe günü Merkez Bankası rezervini açıklar, geçen perşembe günkü rezervine bakın yarın açıklayacağı rezervine bakın, sonra ki haftaya da bakın. Bu iş başladı inşallah devam edecek. Nereden geldiğinin bir önemi yok, Türkiye güvenilir bir ülke. Geçen haftadan itibaren Türkiye'ye para akışı hızlandı, bundan sonra da devam edecek. Devam eden trendle, Türkiye çok farklı bir noktaya gelmiş olacak."