Bakan Nebati: Bankaların Sanayiye Kredi Desteği Artacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kamu bankalarından sanayi sektörüne kredi desteğinin artacağını açıkladı. Yeni ekonomi programı kapsamında atılacak yeni adımları da sıraladı.

Bakan Nebati: Bankaların Sanayiye Kredi Desteği Artacak

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, döviz kurlarında düşüş beklediklerini, enflasyonun yüzde 30'un altına ineceğini, 2023 bahar aylarında enflasyonun tekli rakamlara düşeceğini açıkladı.

KAMU BANKALARINA DESTEK SAĞLANACAK

Bakan Nebati, kamu bankalarına yapılacak desteğe ilişkin: "Kaynak aktarımı ile kamu bankalarının kredi olanakları genişleyecek. Bu krediler üretim ve istihdam getiren yatırımlar için kullanılacak" dedi.

ENFLASYON

Enflasyonu düşürmeyi hedeflediklerini söyleyen Nebati: "Hedefimiz enflasyonu aşağı çekmek. Bir süre yüzde 40'lar civarında olacak. Yaz aylarında bir miktar düşme olacak. Yıl sonunda baz etkisiyle yüzde 30'ların altına indirmeyi hedefliyoruz. 2023 baharında da tek hanelere düşecek" ifadelerini kullandı.

VERGİ İSTİSNASI

Döviz ve altın hesaplarını TL'ye dönüştüren şirketlere kurumlar vergisi istisnası uygulanacağını söyleyen Nebati: "10 milyar dolar çözülme bekliyoruz. Bu kadarlık bir döviz bozulursa 13 milyar liralık vergi istisnası sağlanmış olacak." açıklamasında bulundu.