Bakan Gül Müjdeyi Verdi! Adalet Bakanlığına Tam 12 Bin 400 Personel Alınacak!

2022 yılı kamu personeli alımlarına ilişkin bir açıklama da Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den geldi. Adalet Bakanlığı 12.400 personel almaya hazırlanıyor…

Bakan Gül Müjdeyi Verdi! Adalet Bakanlığına Tam 12 Bin 400 Personel Alınacak!

TBMM’de yapılan bütçe görüşmelerinde Genel Kurul önünde önemli açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarında görevlendirilmek üzere çok sayıda personel alımı yapılacağını duyurdu. Ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda adalet hizmet sınıfının oluşturulmasına ilişkin çalışmaların ise devam ettiğini belirtti.

Geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den gelen kritik açıklamalarda en dikkat çeken detay ise 12 bin 400 personelin alınacağı müjdesinin verilmesi olmuştu. 2022 yılının ilk çeyreğinde yapılması planlanan alımlara ilişkin başvuru tarihleri ve başvuru şartları merak edilmeye başladı.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Ne Zaman?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, kamuya 12 bin yeni personel alınacağını açıkladı. Bakan Gül tarafından yapılan açıklamada Adalet Bakanlığı tarafından hangi kadrolarda alım yapılacağına ve başvuruların ne zaman başlayacağına dair herhangi bir açıklama henüz gelmedi. 2022 yılı içinde ilgili birimlerde görevlendirilmek üzere çok sayıda personelin istihdam edilmesinin hedeflendiği kesin olarak biliniyor. Adalet Bakanlığı’nın yapacağı alımlara ilişkin detayların ise önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor.

Bakan Gül Detayları Paylaştı

TBMM bütçe görüşmeleri sonrasında çok önemli detayları paylaşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, personel alımlarının yanı sıra fazla mesai ücretlerinin de kapsamının ve miktarının da artırılmasına ilişkin çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Öte yandan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu için adalet hizmetleri sınıfı oluşturulmasına yönelik çalışmaların da devam ettiği bildirildi.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları

Gelecek yıl için açıklanan 12 bin 400 personel alımına ilişkin başvuru şartları, başvuru tarihleri ve alım yapılacak kadrolar hakkında henüz resmi bir bilgi yok. Ancak son alımlardaki başvuru şartları şu şekildedir:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Kamu haklarından mahrum olmamak.
  • Askerlikle ilgisi olmamak (erkek adaylar için)
  • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının olumlu sonuçlanması.
  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında yer alan genel şartlara ve alım yapılacak kadro özelinde belirlenmiş şartlara haiz olmak.