Bakan Derya Yanık: Hane Başına 450-1150 Lira Arası Doğalgaz Desteği Sağlayacağız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, doğalgaz yardımına ilişkin detayları açıkladı. "Bakan Yanık: Hane başına yıllık 450 lira ile bin 150 lira arası destek sağlayacağız."

Bakan Derya Yanık: Hane Başına 450-1150 Lira Arası Doğalgaz Desteği Sağlayacağız

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından müjdelenen doğalgaz yardımının detayları belli oldu. Kaç TL yardım yapılacak, ödemeler nereden yapılacak ve ne zaman başlayacak?

ISI HARİTASINA GÖRE BELİRLENECEK

Doğalgaz yardımı ödemeleride ısı haritasının belirleyici faktör olduğunu söyleyen Yanık: "Ödemeleri Mart ayında yapacağız. Hane başına yıllık 450 lira ile bin 150 lira arası destek sağlayacağız. Ödemeler PTTKart'a yatacak" dedi

BAŞVURULAR ŞUBAT'TA BAŞLIYOR

Enerji Bakanlığı ile yürütülen ortak çalışmanın neticesinde yapılacak olan doğalgaz yardımına başvurular Şubat ayında başlayacak. Bakan Yanık: "Isınma desteği almaya hakkı olan vatandaşlarımızın bir kısmı bunu kömür olarak kullanıyordu. Bunun bir kısmı da doğal gaz olarak ısınma desteğinden yararlanmak istedi. Bunu sağlayabileceğimizi fark ettik.

Enerji Bakanlığı ile çalışmalara başladık. Şubat ayının ikinci yarısında başvuruları alacağız, Mart ayının ikinci yarısında da destek ödemelerini yapacağız" ifadelerini kullandı.

e-Devlet ÜZERİNDEN BAŞVURU YAPILABİLİR

Haber

Tüm sosyal yardım başvurularının e-Devlet üzerinden yapılabileceğini söyleyen Yanık: "E-Devlet kullanmayan, kaydı olmayan vatandaşlarımız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile kendilerine en yakın sosyal hizmet merkezlerine müracaat ettiklerinde gerekli yönlendirmeleri yapılıyor" dedi.

ÖDEMELER PTT KART İLE YAPILACAK

Yardımdan faydalanan vatandaşların, fatura ödemelerini nasıl yapacağına ilişkin: "Kişi faturasını götürerek PTT'deki hakkıyla ödemesini yapmış olacak. Rakamlar da hemen hemen netleşti. Isı haritasına göre hane başına ödeme yapacağız. Erzurum'daki bir ısınma ihtiyacıyla Ege'deki bir ısınma ihtiyacı aynı değil. Bu yüzden tamamen teknik, bilimsel ısı harita çalışıldı.

Haber

Yılın kış dönemine denk gelen yılın 6 ayına dönük bir haritalama yapıldı."açıklamasında bulundu.

SONRAKİ HABER