Bakan Bilgin'den Maaşlara Ek Zam ve 3600 Ek Gösterge Açıklaması!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına ve çalışmaları devam eden 3600 ek göstergeye ilişkin açıklama yaptı. İşte Bilgin'in açıklamaları.

Bakan Bilgin'den Maaşlara Ek Zam ve 3600 Ek Gösterge Açıklaması!

TÜİK, beklenen kritik enflasyon rakamlarını açıkladı. Mart ayı enflasyon rakamları bugün açıklandı. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 61,14 arttı. TÜFE'de (2003=100) 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %5,46, bir önceki yılın Aralık ayına göre %22,81, bir önceki yılın aynı ayına göre %61,14 ve on iki aylık ortalamalara göre %29,88 artış gerçekleşti.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin, dünyanın en zengin ülkesi olan ABD'nin, tarihte hiç görülmemiş enflasyonu yaşadığını, Almanya'nın %7,3 olan aylık enflasyonunu hatırlattı. Türkiye'de enflasyonun çok yüksek olduğunu söyleyen Bilgin: "Enflasyonla mücadele etmek birinci görevimiz öncelikli hedefimiz ama bugünkü dünya konjonktürünün Türkiye’ye yüklediği bir mesele olarak boyutu görmek lazım." ifadelerini kullandı.

MEMUR VE EMEKLİYE ENFLASYON FARKI

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından temmuz ayında ikinci bir zam beklentisi oluşması konusuna da değindi. Enflasyonda Türkiye tarihinde görülmemiş bir artış yaşandığını söyleyen Bilgin, enflasyon farkını kamu çalışanları ile emekliler için yapılacak düzenleme ile ele alacaklarını ifade etti.

3600 EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ
Bir süredir çalışma süreci devam eden 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin de konuşan Vedat Bilgin, çalışmada son aşamaya gelindiğini, mayıs ayında çalışmayı tamamlayarak meclise intikal ettirmeyi planladıklarını ifade etti.