Badem yağlarını hazırlayın! Kamu memurlarına sakal bırakma serbestliği resmileşti!

Gelen bir son dakika haberi ile kamu memurlarının sakal bırakabilecekleri resmen duyuruldu. Danıştay'ın aldığı karar ile resmiyete dökülen bu yeni mevzuata dair detaylar haberin devamında...

Badem yağlarını hazırlayın! Kamu memurlarına sakal bırakma serbestliği resmileşti!

Kamuda çalışan erkek memurlar için en önemli noktalardan biri olan sakal bırakma serbestliği ile ilgili yaşanan yeni gelişme duyanları mutlu edecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan vatandaşlar için Danıştay tarafından alınmış olan karar doğrultusunda sakal bırakmak yasaktı. Her gün sakal tıraşı olmak zorunda kalan vatandaşlar ise uzun bir süredir sakal serbestliği istediklerini her noktadan duyurdu.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan erkek memurların sakal tıraşı olma zorunluluklarını ortadan kaldıran yeni karar ise bugün duyuruldu. Bugün alınan karar ile kamu memurlarının sakal serbestliğine gidebileceği bildirildi.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik başlığı ile erişilebilen yönetmelikte geçmiş dönemlerde alınmış olan kararların maddelerinde erkek memurlar için saç ve sakala ilişkin madde şu şekildeydi;

  • Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir
  • Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz.

Bugün yaşanan bir gelişme ile bu iki maddenin iptal edildiği kamu memurlarına bildirildi. Erkek memurlar için önem taşıyan saç ve sakal kararlarının iptal olması ise sevindirdi.

Danıştay 12. Dairesi tarafından verilen karar ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'te bulunan beşinci maddede yer alan ibareler iptal edildi. Dairenin kararı "20.04.2022 tarihli ve 2021/7000 esas, 2022/2247 karar nolu kararı" şeklinde resmileştirildi.

Badem yağlarını hazırlayın! Kamu memurlarına sakal bırakma serbestliği resmileşti!

T.C. Cumhurbaşkanlığı Hukuk ve Mevzuat Genel Müdürlüğünce hazırlanan yeni kanun Cumhurbaşkanlığı Mevzuat Bilgi Sistemi’nde bugün itibarıyla yer almaya başladı.

Yeni gelen bu haber ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların artık sakal bırakabilmesine olanak sağlandı.

Bugün alınan karar kısa süre içerisinde sosyal medya platformlarında memurlar tarafından paylaşılmaya başladı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan çok sayıda memur ise haberi müjde olarak karşıladı.

SONRAKİ HABER