ATM'den para çekerken dikkat! Dolandırıcılar bunu da yaptı! Kartınız kopyalanıyor olabilir...

Dolandırıcılar durmak bilmiyor! Bu defa öyle bir yol denediler ki görenler adeta hayrete düştü. ATM'lerden işlem yapan kişileri dolandıran dolandırıcıların yeni yöntemi herkesi şaşırttı. İşte detaylar...

ATM'den para çekerken dikkat! Dolandırıcılar bunu da yaptı! Kartınız kopyalanıyor olabilir...

ATM'lerin kullanılmaya başlandığı en sık dönemlerden biri olduğu için dolandırıcıların da yöntemleri değişti. Neredeyse her vatandaş kredi ya da banka kartı kullandığı için, nakit para evde bulundurma dönemi bitti. Dolandırıcılar ise bu defa nakit para yerine bankalarda bulunan kartları kopyalamaya başladı. Bunları gören vatandaşlar ise adeta hayrete düştü. Sıradan bir ATM işlemi yaptığını düşünen vatandaşlar, kartlarının kopyalandığını bile anlamadı. Nasıl mı? İşte detaylar...

ATM'DEN İŞLEM YAPARKEN DİKKAT!

ATM'den para çekerken dikkat! Dolandırıcılar bunu da yaptı! Kartınız kopyalanıyor olabilir... - Resim : 1

Her banka tarafından kolay ve hızlı bir şekilde işlem yapmamızı sağlayan otomatik vezne makinesi olarak da bilinen ATM'ler, özellikle son dönemde daha da fazla kullanılmaya başlanmıştır. Eski dönemde neredeyse sadece maaşların çekilmesi üzerine kullanılan ATM'ler günümüzde ise her yaştan insan tarafından sürekli olarak kullanılmaya başladı.

Özellikle pandemi döneminde nakit para döneminin sona ermesi ile birlikte pek çok vatandaş birbirlerine para göndermek için bile internet bankacılığını tercih etmeye başladı. Böylelikle de her vatandaş tarafından adeta alışkanlık haline gelen kredi ve banka kartlarının artması ile birlikte nakit para dönemi de sona ermiş oldu.

Nakit para döneminin sona ermesi ile birlikte ise evde para biriktirme dönemi de kapanmış oldu. Kredi ve banka kartlarının oldukça güvenlikli olması, kartlardaki paranın çalınması gibi ihtimalleri de ortadan kaldırdı. Fakat dolandırıcıları durdurmaya bu özellikler de yeterli gelmedi.

KARTLARINIZ KOPYALANIYOR OLABİLİR!

ATM'lerden işlem yaparken kartınızı yerleştirdiğiniz alana dikkat etmeniz gerektiği önem ile bildirildi. Çünkü kartlarınızı yerleştirmeniz gereken alana, tıpa tıp aynısını koyarak kartınızı kopyalama işlemi yapılabiliyor.

Yurtdışında görülen bu yöntem pek çok vatandaş tarafından büyük bir şaşkınlık yaratırken, Türkiye'de de buna benzer görüntülerin daha önce de görülmesi büyük bir endişe yarattı. Bu nedenle ATM'lerde herhangi bir gariplik hissedilmesi halinde kontrol yapılması hatta kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıldı.

UZMANLARDAN TAVSİYE!

Uzmanlar bu konu hakkında vatandaşların böyle bir durum ile baş başa kalmaması için mutlaka dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Uyarıların yanı sıra son dönemde kullanıma açılan QR sistemi ile özellikle para çekme işlemini gerçekleştirmeyi bir alışkanlık haline getirme konusunda tavsiyelerde bulunuldu.

ATM'den para çekerken dikkat! Dolandırıcılar bunu da yaptı! Kartınız kopyalanıyor olabilir... - Resim : 2

İnternet bankacılığı üzerinden kolay bir şekilde özellikle para çekme gibi işlemlerin herhangi bir risk bulunmadan oldukça kolau bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, uzmanlar tarafından güvenilir ve pratik bulundu. Gerekli olmadıkça kart ile işlem yapılamaması öneren uzmanlar dikkatli olunması gerektiği konusunda da vatandaşları uyardı.