Atın Fiyatları Haftayı Yükselişle Kapattı! Gram ve Çeyrek Altında Son Durum!

Altın fiyatları yeniden yükselişe geçti. 800 liraya dayanan gram altın dikkat çekiyor. Uzmanlar ise kritik seviyeleri açıkladı. İşte piyasalarda son durum…

Atın Fiyatları Haftayı Yükselişle Kapattı! Gram ve Çeyrek Altında Son Durum!

8 Ocak Cumartesi günü itibariyle piyasaların kapanmasının ardından altın fiyatları iki gün boyunca sakin seyredecek. Haftanın son işlem gününü yükselişle kapatan altın piyasaları, dolar kurunda yaşanan dengesizlik ve küresel piyasalarda ons altının hareketleri altın fiyatlarında da sert dalgalanmalara neden olmaya başladı.

Geçtiğimiz Cuma günü ABD’den gelen Aralık ayına ilişkin istihdam durumu raporu sonrasında hareketlilik görülmüştü. 199 bin seviyelerinde bir artış yaşandığına ilişkin raporun yayımlanmasının ardından, yüzde 4,1’lik işsizlik oranları da küresel piyasalarda altın fiyatlarının yukarı yönlü eğilimini güçlendirdiği ifade ediliyor.

Uzmanlar Altında Kritik Seviyeyi Açıkladı

ABD’den gelen son veriler sonrasında altın fiyatlarında hareketlilik görülmeye devam ediyor. Hafta sonunda piyasaların kapalı olması nedeniyle iki gün boyunca ciddi bir hareket beklenmiyor. Birçok uzmana göre ABD’de 10 yıllık hazine tahvilinin getirisinin yüzde 1,73 seviyelerinde oluşu ve son yılların en yüksek enflasyon ve işsizlik rakamlarının gelmesine bağlı olarak ons altında yeni kritik seviyeler açıklandı.

Ons altın için ilk direncin 1.800 dolarda olduğu ve ilk desteği ise 1.775 dolar seviyelerinde olduğu aktarıldı. Yeni seviyelerin aşılması halinde gram ve çeyrek altın başta olmak üzere iç piyasalarda da altının fiyatında yeniden bir sıçrama görülmesi mümkündür.

Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Kaplı çarşı ve serbest piyasalarda takip edilen son verilere göre gram altın fiyatları yeniden yükseliş eğilimi içine girdi. 8 Ocak itibariyle kapalı olan piyasalarda, haftanın son işlem gününde 796 TL seviyesinden haftayı kapatan gram altın, hafta başından itibaren yeniden ilerleyişini sürdürecek gibi görünüyor.

Çeyrek Altın Kaç TL?

Çeyrek altın fiyatları son kapanışının ardından 1.325 TL seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. Piyasalarda önümüzdeki hafta itibariyle takip edilecek yeni ekonomik verilere göre çeyrek altın fiyatlarında da hareketlilik görülüyor.

Cumhuriyet Altını Ne Kadar?

Kurda yaşanan yükseliş sonrasında fiyatı bir hayli artan cumhuriyet altını ise 2022 yılının ilk haftasında yukarı yönlü performans gösterdi. 5 bin 284 TL seviyesinden işlem gören cumhuriyet altını yüksek seviyelerde seyrine yatay olarak devam ediyor.