Asgari Ücrette Yeni Gelişme: Olası İkinci Zammın Miktarı Belli Oldu!

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın asgari ücretle ilişkin soruya verdiği cevap, asgari ücretle çalışan milyonlarca kişiyi heyecanlandırdı. Asgari ücrete ikinci bir zam mı gelecek? İşte detaylar...

Asgari Ücrette Yeni Gelişme: Olası İkinci Zammın Miktarı Belli Oldu!

Yapılan zamlar karşısında asgari ücret, emekli ve memur maaşları buhar oldu. İktidardan asgari ücrete ikinci zam yapılmasına ilişkin ışık yakıldı. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, asgari ücrete ikinci bir zam yapılıp yapılamayacağına ilişkin soruya umut veren bir cevap verdi. Özkan, "Bu yapılabilir. Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Zamanı geldiğinde bir yıl geçmesi beklenmeksizin zam yaparız" açıklamasında bulundu.

TARİHİN EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRET ARTIŞI

AK Parti'nin bu zamana kadar gerçekleştirilen en yüksek asgari ücret artışını yaptığını, CHP'nin işçinin alın terinin ne olduğunu bilmediğini, hükümetin gerekirse asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini gündeme getirebileceğini açıkladı.

ASGARİ ÜCRETE YILDA 2 KEZ ZAM YAPILABİLİR Mİ?

Vatandaşın enflasyona ezdirilmeyeceğini söyleyen Özkan, asgari ücrete yılda 1 kez yapılan zammın, yılda 2 kez yapılması ihtimali olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtladı. Özkan cevabında: Bunu sayın Cumhurbaşkanımız daha önce ifade etmişti. Yani, bu yapılabilir. Şu andaki mevzuat gereği yılda bir kez yapılıyor ancak bunu değiştirmek mümkün. Biz parlamentoda her zaman milletimizin menfaati ne gerektiriyorsa bunu her zaman yaparız, yapmaya da hazırız. Bu CHP’nin aklına gelmez, bizim aklımızda var." ifadelerini kullandı.

850 LİRA ZAM GELEBİLİR

Özkan'ın açıklamalarının ardından kamuoyunda asgari ücret için ikinci zam beklentisi oluştu. Uzmanlar, asgari ücrete ikinci bir zam yapılması halinde bu zammın ne kadar olabileceğini değerlendirdi. İkinci zam için 2022 yılının ilk 6 aylık enflasyon rakamları ile bu oranlara yakın rakamların kıstas olabileceği belirtildi.

Bugünkü rakamlara göre %20 civarında bir zam yapılabileceği açıklandı. Bu durumda asgari ücrete yarı yıl zammı yapılması durumunda 850 liralık bir artış olacak. 4253 lira asgari ücret ile çalışan bir kişi, ikinci zammın 850 lira olarak yapılması neticesinde ortalama 5.100 lira gibi bir ücret almış olacak.