Asgari Ücrette Taraflar 4 Bin Lirada Anlaştı Mı, 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, Üçüncü Toplantı Ne Zaman?

Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı asgari ücret toplantısında. 2022 yılı için belirlenecek asgari ücret için tarafların ise 4 bin lira seviyesinde anlaştıkları düşünülüyor. İşte asgari ücrette son dur

Asgari Ücrette Taraflar 4 Bin Lirada Anlaştı Mı, 2022 Asgari Ücret Ne Kadar Olacak, Üçüncü Toplantı Ne Zaman?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Aralık tarihinde ilk toplantısını yaparak 2022 yılı asgari ücretine ilişkin çalışmalara başladı. Geçtiğimiz gün ikinci toplantı sonrasında da taraflardan gelen olumlu açıklamalar bu yıl en asgari ücretin erkenden belirleneceği ihtimallerini artırmaya devam ediyor.

4 oturumlar tamamlanacak görüşmeler sonrasında hükümetin kararı belli olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bu yıl asgari ücretin Aralık ayının ilk haftalarında belirlenmesini istediklerini ifade etmişti. Üçüncü toplantı ise bugün yapılıyor.

Asgari Ücret İçin Kritik Toplantı Bugün

Geçtiğimiz Salı günü ikinci toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 9 Aralık Perşembe günü 3’üncü toplantısı ile bir araya gelecek. İlk toplantıdan bugüne kadar sendikalar ile hükümet arasında ortak bir görüş hakim olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan Bakan Bilgin tarafından ilk toplantı sonrasında birçok farklı ilde çalışan ve işverenler ile yapılan anketlerin sonucu paylaşılmıştır. Buna göre 3 bin 750 lira işverenler tarafından uygun görülürken, işçi kesimi ise 4 bin lira talep ediyor. Komisyonun kararı ise bugün netlik kazanacak.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret konusunda önümüzdeki yıl için tüm zamanların en yüksek zam oranlarının yapılacağı ifade ediliyor. Türk – İş’in de talebi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu yıl Aralık sonu beklenmeden asgari ücretin belirlenmesi istendiği ifade edildi. Sondan bir önceki toplantısını bugün gerçekleştirecek komisyonun bugün rakamları netleştirmesi bekleniyor.

İşveren ve işçi kesiminin beklentisi ise başta vergi yükünün asgari ücretin üzerinden kaldırılması ve 3.500 TL’nin üzerinde bir zam yapılması yönünde. Konuya ilişkin anketler ve beklentiler ise 4 bin TL seviyesinde yoğunlaşmış durumda. Ancak genel kanı bu seviyenin altında kalınacağı yönünde. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan ise işçi ve işverenler adına asgari ücret oranlarının her iki tarafı da memnun edecek bir seviyede olacağına vurgu yapıldı.