Asgari Ücretle Çalışan Milyonları İlgilendiriyor: Maaşa Haciz Kalkıyor!

Maaşı asgari ücret veya altında olan çalışanların bankalara olan borçları nedeniyle maaşlarına haciz konulması uygulaması kaldırılıyor. Türkiye Katılım Bankalar Birliği (TKBB) konuya ilişkin resmi sitesi üzerinden bir duyuru yayımladı.

Asgari Ücretle Çalışan Milyonları İlgilendiriyor: Maaşa Haciz Kalkıyor!

Türkiye Katılım Bankalar Birliği (TKBB), resmi sitesi üzerinden 'Bazı Müşteri Hesaplarının Haczedilmemesi ve Teminata Alınmaması ile Bu Hesapların Kredi Tahsilatı İşlemlerine Konu Edilmemesi Hakkında Mesleki Tanzim Kararı Basın Duyurusu' başlıklı bir duyuru yayımladı. Duyuru, asgari ücret ve daha az ücretle çalışanları ilgilendiriyor.

Yapılan duyuruya göre; Türkiye Katılım Bankalar Birliği üye bankaları, kendi alacakları için geçerli olmak üzere asgari ücret ve daha düşük ücretle çalışanların, üye bankalarda olan hesaplarına yatacak paranın ve maaşın haczedilmemesi yönünde karar aldı.

Haber

SOSYAL YARDIMLAR DA HACZEDİLEMEYECEK

Yine bu kişilerin üye bankalarda bulunan hesaplarına yatan sosyal yardım tutarları da haczedilemeyecek, teminat altına alınamayacak ve borçların tahsilatında kullanılamayacak. TKBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Vakıf Katılım Genel Müdürü İkram Göktaş yapılan düzenlemeye ilişkin açıklamada bulundu.

Göktaş açıklamasında: “Güçlü bir devamlılık ancak ve ancak içinde bulunduğumuz toplumun ihtiyaçlarını gözeterek, paydaş ekonomisini odağımıza alarak mümkün olacaktır. Tek taraflı değil, kolektif bir kazancı ve refahı önemseyen, daha yaşanabilir bir dünya hedefiyle faaliyetlerini yürüten ve bugüne kadar yaşanan tüm krizleri başarıyla atlatan katılım bankacılığı sektörünün giderek artan gücü de bu çalışma anlayışından ileri gelmektedir." dedi.

"Önümüzdeki dönemde tüm dünyada katılım finans sektörünün, faaliyet modelinin ve benimsediği prensiplerin, finans modellerinin sürdürülebilirliği açısından ne derece önemli olduğu çok daha iyi anlaşılacaktır.” diyerek, yapılan düzenlemenin çok önemli olduğunu vurguladı.