Asgari Ücrete Zam Yapıldı Ama Asıl Tehlike Şimdi Başlıyor! Kasım’da Ekmek 10 TL, Sigara 40 TL, Ayçiçek Yağı 250 TL.

Türkiye tarafından merakla beklenen 2022 yılı asgari ücret zammı nihayet belli oldu. Asgari Ücrete Zam Yapıldı Ama Asıl Tehlike Şimdi Başlıyor! Kasım’da Ekmek 10 TL, Sigara 40 TL, Ayçiçek Yağı 250 TL.

Asgari Ücrete Zam Yapıldı Ama Asıl Tehlike Şimdi Başlıyor! Kasım’da Ekmek 10 TL, Sigara 40 TL, Ayçiçek Yağı 250 TL.

Türkiye tarafından merakla beklenen 2022 yılı asgari ücret zammı nihayet belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; hükümet, işçi ve işveren temsilcileriyle bir araya gelerek yeni ücret hakkkında kamuoyunu bilgilendirdi Asgari ücretin 5.500 Türk lirası olmasından sonra asıl tehlikenin şimdi başladığı düşünülüyor! İşte detaylar...

Ülkemizin merakla beklediği asgari ücrete zam müjdesi nihayet geldi. Ancak asgari ücrete ciddi oranda zam yapılmasının ardından asıl merak edilen halkın alım gücünün yanı sıra bazı malzemelere ne kadar zam yapılacağı oldu. Öyle ki en temel gıda maddesi olan ekmek gramajı düşürülüp fiyatı yükseltilirken halk tarafından da yoğun tepkiler gündeme damgasını vuruyor. Peki asgari ücret zammından sonra ekmek, sigara ve ayçiçek yağının fiyatı ne kadar olacak?

Büyük Zam!

Asgari ücrete zam yapılmasının ardından, üreticiler tarafından gelen birçok bilgiye göre de bazı temel gıda maddelerinin yanı sıra sigaraya da çok büyük zamn geldi. Günümüzden tam 2 ya da 3 yıl öncesinde kadar 15 Türk Lirasında satılan sigaralar artık 40 Türk Lirasına satılacak. Bunun yanı sıra ekmek fiyatları da ciddi anlamda yükselişe geçti. Halk yapılan zamlar karşısında ne yapacağını bilemezken, alım gücünün düşmesi de birçok vatandaşın mağdur olmasına yol açtı. Yeni yapılan zamlar kapsamında ekmeğin güncel fiyatı ise 10 Türk Lirası olarak belirlenmiştir.

İndirimden Sonra Bir Daha Zam!

Ayçiçek yağı bilindiği gibi hemen her türlü yemekte kullanımı sağlanan temel bir besin maddesi. Ancak alım gücünün düşmesi ve fiyatların da yükselişe geçmesi nedeniyle artık herkes ihtiyacı kadar ürün satın alabilir. Hatta kimi zaman da alamıyor. Şimdilerde ise ayçiçek yağının rekor rakama ulaşması kamuoyunda büyük kaos yarattır. Ayçiçek yağı yapılan zamlar sonrasında 250 Türk Lirasına kadar yükseldi. Bunun yanı sıra başka gıda maddelerinde de ciddi oranda zam mevcut. Vatandaşın alım gücünün olmaması, ekonominin giderek kötüleşmesi nedeniyle tepki yağdıran kişiler, artık karınlarını doyuramadıklarından şikayet ediyor.