Asgari ücrete TÜFE yerine ÜFE ve AGİ! Evli, bekar çocuklu, çocuksuz çalışanlar dikkat zam formülü değişti

Asgari ücrete ne kadar zam yapılması gerektiğine ilişkin yeni bir açıklama geldi. Patronlar asgari ücrete TÜFE oranlarına göre değil de gıda enflasyonuna göre zam yapılması gerektiğini söyledi.

Asgari ücrete TÜFE yerine ÜFE ve AGİ! Evli, bekar çocuklu, çocuksuz çalışanlar dikkat zam formülü değişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücret konusunda nasıl bir düzenlemeye imza atacağına ilişkin sorular kısa bir süre içerisinde yanıt bulacak. Çalışma Bakanlığı bu konuda çok yoğun bir çalışma programı içerisinde yer alıyor. Maliye Bakanlığı'da sürecin içerisinde bulunuyor. Ayrıca bazı öneriler karşısında SGK'da asgai ücrete zam konusuna dahil olan kurumlar arasında yer alıyor.

İlgili tüm kurumların ortak çalışması ve işverenler ile yapılacak toplantılar sonrasında maaşlara zam yapılıp yapılmayacağına karar verilecek. Kabineden asgari ücret için bir karar çıkması bekleniyorken patronlardan yeni bir açıklama geldi.

ASGARİ ÜCRETE YENİ ZAM TEKLİFİ PATRONLARDAN

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir asgari ücrete zam yapılması konusunda açıklamlaarda bulundu. Asgari ücretlilerin maaşlarının önemli bir kısmını mutfak için harcadıklarını dile getiren Nurettin Özdebir maaş zammının gıda oranlarındaki enflasyona göre yapılması gerektiğini söyledi.

Basın mensupları ile bir araya gelen ASO Başkanı kendisine sorulan soru kapsamında açıklamalarda bulundu. Zam konusunda kendi görüşünü açıklayan Özdebir "Gıda fiyatlarında ne kadar artış yaşanmışsa asgari ücrete de o oranda zam yapılmalı. Çünkü asgari ücrete dar gelirli insanlar ve onların harcama dağılımları açısından bakmak gerekiyor. Dar gelirli insanlar ücretlerinin büyük bölümünü gıdaya harcamak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle zamda genel fiyat artışları değil, gıda fiyatlarındaki artış dikkate alınmalı" ifadelerine yer verdi. Asgari ücrete yapılacak zam konusunda bu zamana kadar genel olarak yüzde 35'i aşan TÜFE oranları üzerinden hesaplamalar yapılmıştı.

AGİ GERİ Mİ GELİYOR?

Asgari ücret için bir diğer seçenek ise AGİ olarak gösteriliyor. Ocak 2022 düzenlemesi ile kaldırılan AGİ'nin Temmuz ayında farklı bir sistemle geri gelebileceği ifade ediliyor.

Söz konusu sistemde evli olan, çocuğu bulunan ve asgari ücretle çalışanların maaşlarına daha yüksek artış olması amaçlanıyor. Ödemelerin AGİ şeklinde her ay maaşlara ek olarak yansıtılabileceği ifade ediliyor.

Ancak bu iddia için hükümetten veya bakanlıktan açıklama gelmedi. Genel beklenti tüm çalışanlar için ortak bir formül.

SON BİRKAÇ GÜN

Asgari ücret için Cumhurbaşkanlığı Kabine'sinden bir karar çıkması bekleniyor. Kabineden bir karar çıkmaması durumunda bu hafta içinde bir açıklama gelmesi en geç bayramdan hemen önce enflasyon oranlarının netlik kazanmasıyla kararın duyurulması bekleniyor.