Asgari ücret için beklenmedik oran! İşçi sendikası açıkladı çalışanlar bu zamla havaya uçar

Asgari ücret zammı için çok önemli bir açıklama geldi. Hak İş Başkanı Ahmet Arslan gerçekleştirilecek görüşmeden enflasyon oranının üzerinde bir seviyede zam beklediklerini dile getirdi.

Asgari ücret için beklenmedik oran! İşçi sendikası açıkladı çalışanlar bu zamla havaya uçar

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücrete zam yapılması konusunda yapmış olduğu açıklamanın ardından gözler komisyona çevrildi. Çalışma Bakanlığı, İşçi ve İşveren taraflarının yer alacağı görüşmede 022 yılı ara dönemi için zam görüşmeleri gerçekleştirilecek. Zam görüşmelerinde temel konu çalışanların alım gücünün artırılması olacak. Alınan kararın ise işverenlerin ekonomik durumlarını zora sokmaması amaçlanacak.

Kimin ne kadar zam alacağına, hangi teşviklerin verileceğine ilişkin detaylar ise bu hafta içeresinde belli olacak. Konuya ilişkin kabine sonrası ilk açıklama ise işçi tarafından geldi.

ASGARİ ÜCRETE ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM AÇIKLAMASI

Asgari ücret için ne kadar zam yapılacağına dair ilk açıklama Hak İş Sendikası'ndan geldi. Türk İş Sendikası'yla birlikte asgari ücret görüşmelerinde yer alan Hak İş Sendikası ne kadar zam beklediklerini ilan ettiler.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, tarafından gelen açıklamada sendika olarak beklentiler dile getirildi. Ocak ayında gerçekleştirilen artış sonrası oluşan ekonomik durumda, söz konusu artışın anlamsız hale geldiği söylendi. Bnunla birlikte ara zam içn umutlu olunduğu ifade edilirken 6 aylık enflasyon oranlarının üzerinde bir zam yapılması istendi. Ayrıca Hak İş Başkanı tüm çalışanlardan bir yıl boyunca gelir vergisi alınmaması gerektiğini söyledi. Arslan konuşmasını ise "Bütün çalışanların ücretlerine özel olarak uygulanacak, onlara da aynı şekilde yansıyacak bir modeli gerçekleştirmeyi umut ediyoruz, istiyoruz ve bekliyoruz." dedi.

EĞER ENFLASYON ORANLARI ÜZERİNDE BİR ZAM YAPILIRSA

Asgari ücrete enflasyon oranlarının üzerinde bir zam yapılması durumunda ne kadar maaş artışı olur?

Yılın ilk 5 ayında enflasyon oranları yüzde 35.6 oranında arttı. Bu artışa haziran ayı enflasyon oranları da eklenecek. Bu durumda 6 aylık enflasyon oranlarının en az yüzde 38 bandında olması beklenecek.

Çalışma Bakanı vedat Bilgin memur ve emekli maaşları için açıklamasında Temmuz ayında daha fazla zam yapılacağını söylemiş ve oranı yüzde 40 olarak ilan etmişti. Eğer bu oran asgari ücrete uygulanırsa maaşlar çok ciddi bir artış gerçekleştirecek.

Yüzde 40'lık zam 4.250 TL olan asgari ücretin 1700 TL zam alması maaşların ise 5.950 TL'ye yükselmesini sağlayacak.