Asgari ücret, emekli memur maaşlarına 2023 zammı! Çalışma Bakanı şimdiden ipucunu verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin asgari ücret, memur ve emekli maaşlarına ilişkin açıklamada bulundu. Bilgin vatandaşların alım güçlerinin korunacağını vurgulayarak kapsamlı bir düzenleme olacağını söyledi.

Asgari ücret, emekli memur maaşlarına 2023 zammı! Çalışma Bakanı şimdiden ipucunu verdi

Temmuz ayında maaşlara yapılan zamların ardından asgari ücret 5.500 TL olmuş, emekli maaşlarında taban aylık ise 3.500 TL'ye yükselmişti. Kamu personellerine de yüzde 40'ı aşan oranda zam yapılmıştı. Tüm bu gelişmelerden sonra maaşlara ilişkin Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'den yeni bir açıklama geldi.

Bursa'da bulunan Bakan Bilgin bir etkinlik kapsamında konuşma yaptı. Çalışanların durumunu değerlendiren Bakan Bilgin yapılan zamların ardından yapılacak zamlar hakkında açıklamalarda bulundu.

ÇALIŞMA BAKANI VEDAT BİLGİN'DEN 2023 ZAMMI AÇIKLAMASI

Bakan Bilgin konuşmasının başında Türkiye'nin 2023 yılında daha sağlıklı bir zeminde ve daha kontrollü bir şekilde üretim faaliyetlerini yöneteceğini bildirdi. Bu noktada ilk iş olarak işsizliğin azaltılacağını ifade ederek istihdamın artırılacağını söyledi.

Çalışanlar için ise enflasyonun hayat üzerindeki tahribatının engelleneceğini aktararak emekçilerin korunacağını söyledi.

Asgari Ücretten Vergilerin Kaldırılması

2022 yılı başında asgari ücretten vergilerin kaldırılmasına ilişkin düzenleme hakkında hatırlatmalarda bulunan Çalışma Bakanı ". Türk tarihinin yakın dönemine, 60 yılına baktığımız zaman hep asgari ücretin vergi dışı bırakılması söylenirdi. Hatta bizim öğrenciliğimizde de bizim çok slogan olarak söylediğimiz bir husustu.

Asgari ücret vergi, en azından bütün ücretlerin asgari ücret düzeyindeki gelirleri vergi dışında kalsın. Bunu gerçekleştirdik." ifadelerini kullandı.

2023 Yılı Zammı

Bakan Bilgin ashari ücretin bir önceki yıla göre yüzde 94 oranında artırıldığını da söyledi. Enflasyona karşı çalışanların korunmasının kendilerinin sözü olduğunu söyleyen Bilgin bu sözün daima uygulanacağını söyledi.

Konuşmasının sonunda 2023 yılı zamlarına ilişkin ipuçları veren Çalışma Bakanı Vedat Bilgin "hiç kimsenin tereddüdü olmasın uygulayacağız. Aralıkta da yeniden bütün bu şartları dikkate alarak emekçilerimizi koruyacak kapsamlı bir düzenleme yapacağız. Sadece sigortalı işçilerimizi değil, bütün emekçileri, kamu çalışanlarımızı da koruyan kapsamlı düzenlemeler yaptık." dedi.