Asgari Ücret 5 Bin TL Olacak! Alternatif Formüller Belirlendi

Memur ve emeklilere yapılacak olan zam, 4 Temmuz'da açıklanacak enflasyon rakamlarının ardından netleşecek. Asgari ücrete ilişkin çalışma ise gelecek hafta yapılacak olan Kabine Toplantısı'nda görüşülecek. Asgari ücretin 5 bin TL olması gündemde.

Asgari Ücret 5 Bin TL Olacak! Alternatif Formüller Belirlendi

Asgari ücrete yapılacak ara zam yavaş yavaş netleşmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e bu konuda çalışma yapılması için talimat vermişti.

Yapılan çalışmalar neticesinde asgari ücrete yapılacak artışa ilişkin alternatif teklifler hazırlandığı, bu hazırlıkların önümüzdeki hafta yapılacak olan Kabine Toplantısı'nda gündeme geleceği belirtildi.

Türkiye'nin haberine göre, küçük işletmelerin asgari ücret artışından dolayı artacak yükünün hafifletilmesi için sigorta primlerinin devlet tarafından üstlenilmesi, buradaki 800 liranın da asgari ücrete yansıtılması. Bir diğer alternatif de bu primin %50'sinin devlet tarafından karşılanması, kalan kısmının da işveren tarafından karşılanması yönünde. Bu uygulamaya geçilirse asgari ücret 400-450 lira civarında artacak. AK Parti kurmaylarına göre net asgari ücretin 5 bin TL civarında olması bekleniyor.

Asgari Ücret 5 Bin TL Olacak! Alternatif Formüller Belirlendi

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 3 BİN 500 LİRA OLACAK

Memur, emekli, evde bakım parası alanlar, 65 yaş aylığı alan vatandaşların zamları 4 Temmuz 2022'de açıklanacak enflasyon rakamlarının ardından 6 aylık enflasyon oranında artırılacak. Yapılan tahminler, 6 aylık artışın %38 ile %40 arasında olması yönünde. Bu durumda en düşük emekli aylığı 3.500 TL, 65 yaş aylığı 1.500 TL civarına yükselecek.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda önceki gün kabul edilen ek bütçe kanun teklifinde ücretlere %40 oranında zam yapılması öngörülmüştü ve bunun için 650 milyar lira ek bütçe ayrılmıştı.

AK Parti milletvekilleri, memur ve emeklilerin ücretlerine enflasyon dışında refah payı eklenmesi için girişimlerde bulundu. Bu konuda net bir karar verilmedi. 6 aylık enflasyon %38 civarında kalırsa 2 puanlık refah payı eklenmesi ve zammın %40'a çıkarılması bekleniyor.